Ulga na dziecko. Kluczowe będą progi dochodowe. Ile wynoszą w przypadku PIT za 2020 rok?

PIT za 2020 rok można składać od 15 lutego 2020 roku. Jak co roku, podatnicy mogą korzystać z wielu ulg. Jedną z najpopularniejszych jest ulga na dziecko. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać.

Pierwsze miesiące każdego roku to czas składanie zeznań podatkowych za ubiegły rok. Podatnicy mają czas, aby to zrobić od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 roku. Warto przy tym korzystać z ulg. Jedną z najpopularniejszych, jest ulga na dziecko. 

Zobacz wideo Czy nauczyciele powinni być szczepieni szczepionką firmy AstraZeneca? Minister Dworczyk apeluje o odpowiedzialną komunikację

Ulga na dziecko. Komu przysługuje? 

Z ulgi na dziecko mogą skorzystać podatnicy rozliczających się za pomocą formularzy PIT-36 oraz PIT-37. Przysługuje ona rodzicom, ale także opiekunom prawnym oraz rodzicom zastępczym. Kluczowym czynnikiem jest fakt sprawowania opieki na dzieckiem.

Odpis od podatku przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. Ponadto ulgę otrzymają rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymujących dodatek pielęgnacyjny oraz dzieci poniżej 25. roku życie, jeśli wciąż się uczą. 

Zeznania podatkowe. PIT. Są nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć?

W rozliczeniu podatkowym za 2020 roku stawki ulgi prezentują się identycznie, jak rok wcześniej. Podobnie jak miało to miejsce w ubiegłych latach, odpis zależny jest o liczby posiadanych dzieci: 

  • na pierwsze i drugie dziecko - 1112,04 zł rocznie,
  • na trzecie dziecko - 2000,04 zł rocznie,
  • na czwarte i każde kolejne dziecko - 2700 zł rocznie.

Ulga na dziecko nie dla wszystkich. Kluczowe dwa progi dochodowe

Rodzice posiadający jedno dziecko muszą pamiętać o tym, że odpis przysługuje im tylko, jeśli nie przekraczają progu dochodowego. Jeśli chodzi o małżeństwo, to nie mogło one w ubiegłym roku zarobić więcej niż 112 tys. zł. Podział dochodu nie ma znaczenia. W przypadku rodziców niebędących w związku małżeńskim (m.in. rozwodnicy, posiadający orzeczenie o separacji) próg ten jest obniżony o 50 proc. do 56 tys. zł. Nie dotyczy to jednak osób samotnie wychowujących dzieci - dla nich próg wynosi 112 tys. zł. 

500 plus - ile trzeba czekać na decyzję o przyznaniu świadczenia? 500 plus to nie jedynie świadczenie na dziecko. Jakie dodatki w 2021 roku?

W przypadku starszych dzieci np. studiujących, należy pamiętać, że one również nie mogą przekroczyć ustalonego na poziomie 3089 zł rocznie progu dochodowego. To równowartość kwoty wolnej od podatku

Więcej o: