500 plus to nie jedynie świadczenie na dziecko. Z jakich dodatków można skorzystać w 2021 roku?

Wychowanie dziecka to kosztowna sprawa. Rządy na całym świecie wspierają w tym rodziców, przyznając różnorakie ulgi i świadczenia. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie mamy program 500 plus. To jednak niejedyna rządowa pomoc. Jakie świadczenia na dziecko można wziąć w przyszłym roku?

500 plus to świadczenie, które przysługuje wszystkim rodziców dzieci poniżej 18 roku życia. Od zeszłego roku na każde dziecko poniżej 18. roku życia ich opiekunom przysługuje po 500 zł miesięcznie. Wniosek o przyznanie świadczenia można złożyć najczęściej na okres 12 miesięcy. Do 1 lutego można zrobić to drogą elektroniczną a od 1 kwietnia tradycyjnie. 

Bill Gates Bill Gates zaszczepi się przeciw koronawirusowi. Zrobi to publiczne

Nie jest to jednak jedyne świadczenie, które przysługuje rodzicom. Serwis pomorska.pl przygotował zestawienie innych form pomocy socjalnej ze strony państwa.

Zobacz wideo Paweł Sasko: Praca nad "Cyberpunkiem 2077" jest jak produkowanie 20 filmów jednocześnie

Jakie świadczenia przysługują na dziecko w 2021 r.? 

Rodzicom przysługuje tzw. 300 plus, czyli świadczenie Dobry Start wypłacane raz do roku. Można o nie wnioskować przed początkiem roku szkolnego, ponieważ te 300 zł ma wspomóc rodziców w zakupie przyborów i podręczników do szkoły.

Góra lodowa A-68A i Południowa Georgia Olbrzymia góra lodowa może na dniach uderzyć w wyspę z milionami zwierząt

Są też liczne świadczenia rodzinne - rodziny mogą korzystać z zasiłku rodzinnego oraz dodatku do zasiłku rodzinnego; przysługuje im także świadczenia z tytułu choroby dziecka, którym trzeba się zajmować (zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy); dla tych którzy nie mogą otrzymać zasiłku lub uposażenia macierzyńskiego, przeznaczone jest z kolei tzw. kosiniakowe.

 • Zasiłek Rodzinny - dla osób o dochodach poniżej 674 zł na osobę. Zasiłek przysługuje na dzieci do 18. roku życia lub do 24. roku życia jeśli się uczą. Na dzieci do 5 lat przysługuje 95 zł, powyżej, ale przed 18. rokiem życia 124 zł, a na uczące się do 24. roku życia 135 zł. 
 • Świadczenie pielęgnacyjne - jego wysokość wyniesie od 1 stycznia 2021 roku 1971 zł.
 • Becikowe - przysługuje rodzinom, których dochód na osobę nie przekracza 1922 zł netto jeśli matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu. Wniosek trzeba złożyć do 12 miesięcy po urodzeniu dziecka).
 • Zasiłek macierzyński - przysługuje kobietom zajmującym się dzieckiem i które są objęte ubezpieczeniem chorobowym (100 procent podstawy wymiaru - w czasie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz przez pierwsze sześć tygodniu urlopu rodzicielskiego; 60 procent podstawy wymiaru - w czasie urlopu rodzicielskiego (powyżej sześciu tygodni); 80 procent podstawy wymiaru - jeśli matka zdecyduje od razu, że wybiera się na roczny urlop macierzyński).
 • Ulga podatkowa - dla podatników rozliczających się PIT-36 lub PIT-37. Przysługuje na każdego dziecko do 18. lub 25. roku życia jeśli się uczą, a ich dochód nie przekroczył 3089 zł. Wysokość ulg wynosi
  - na pierwsze dziecko dostaniemy 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
  - na drugie dziecko dostaniemy 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
  - na trzecie dziecko dostaniemy 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł),
  - na czwarte i każde kolejne dziecko dostaniemy 225 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 700 zł)
Więcej o: