Sobolewski o zatrudnieniu żony w radach nadzorczych trzech spółek: "Ma kompetencje. Zdała egzamin"

Jeden z internautów próbował dowiedzieć się, czy Sylwia Sobolewska, żona szefa Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztofa Sobolewskiego, wciąż zasiada w radach nadzorczych trzech spółek z udziałem Skarbu Państwa: PKN Orlen Paliwa, Anwil i Port Lotniczy Szczecin-Goleniów. Pytanie padło podczas wizyty ważnego polityka PiS w programie "Gość Radia Zet".

- Moja żona nie jest osobą publiczną więc nie będę o tych tematach rozmawiał - odpowiedział krótko Sobolewski. 

Sobolewskiego zapytano, czy jego żona zasiada w radach nadzorczych trzech spółek z udziałem Skarbu Państwa. "Jest osobą prywatną"

Dopytywany przez Beatę Lubecką, odparł jednak, że "nie będzie zaprzeczał", a "każdy może sprawdzić te informacje w KRS".

- Tak jest rzeczywiście, ale nie chcę tu wchodzić w rozmowy. Moja żona nie jest osobą publiczną, tylko prywatną. O szczegóły można pytać osoby, które decydowały o tym, że pracuje tam, gdzie pracuje - stwierdził poseł i szef Komitetu Wykonawczego PiS. Później dodał jedynie, że jego żona jest zatrudniona w PKN Orlen. - O kompetencje żony można pytać tę firmę - zaznaczył, nie wspominając natomiast nic o jej funkcji w radzie nadzorczej PKN Orlen Paliwa.

- Ale czy to nie są jednak praktyki, które obserwowaliśmy np. za czasów PO-PSL? Wówczas zwłaszcza PSL było krytykowane za to, że wszędzie są "sami swoi" - zapytała Lubecka.

- Pani redaktor, moja żona ma kompetencje co do zasiadania w radach nadzorczych. Zdała egzamin państwowy. Nie MBA, tylko państwowy egzamin w kwestii członkostwa w radach nadzorczych. Więc spełnia wszelkie wymagania - tłumaczył szef Komitetu Wykonawczego PiS.

Zobacz wideo Wiceminister Soboń o kupnie Polska Press przez Orlen

GW: Sobolewska znalazła zatrudnienie w spółkach z udziałem państwa. "Swoisty rekord"

Jak pisał w kwietniu ubiegłego roku Adam Zadworny ze szczecińskiej redakcji "Gazety Wyborczej", żona Krzysztofa Sobolewskiego za rządów PiS objęła funkcję dyrektora Działu Systemów Zarządzania i Ryzyka Korporacyjnego w PKN Orlen. Wtedy w KRS można było znaleźć informacje, że Sobolewska zasiada w radach nadzorczych aż czterech spółek z udziałem Skarbu Państwa, co, jak określił to Zadworny, "prawdopodobnie jest w III RP swoistym rekordem". Chodziło o: PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Anwil, Orlen Paliwa, a także Port Lotniczy Szczecin-Goleniów. 

Zbigniew Girzyński w Sejmie47-letni Girzyński o swoim szczepieniu poza kolejnością: Powód był prosty

Sprawdziliśmy, jak sytuacja przedstawia się w lutym 2021 r. Na stronach trzech z wyżej wymienionych spółek (Anwil, Orlen Paliwa i Port Lotniczy Szczecin-Goleniów) Sobolewska wciąż widnieje jako członkini rad nadzorczych. 

"GW" przypomniała też, że w latach 2018 i 2019 Sobolewska była też członkinią rad nadzorczych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Centrum Badań Jakości KGHM.

Więcej o: