Nowe obostrzenia. Rząd luzuje restrykcje od 12 lutego. Otwarte m.in. hotele i baseny

Na piątkowej konferencji rząd przedstawił plan nowych obostrzeń. Otwarte mają zostać m.in. hotele, kina i stoki narciarskie. Restrykcje będą obowiązywały od 12 lutego.

Do 14 lutego pierwotnie miały obowiązywać obostrzenia, które rząd wprowadził z początkiem miesiąca. W związku jednak z poprawą sytuacji epidemiologicznej władza zmieniła swoje plany i przedstawiła plan nowych restrykcji, które wejdą w życie 12 lutego. 

Zobacz wideo Minister Niedzielski: Otwieramy szerzej system opieki zdrowotnej. "Kontakt z lekarzem nie będzie już obarczony takim ryzykiem"

Nowe obostrzenia. Otwarte hotele, kina i teatry

Od 12 lutego będą mogły być otwarte hotele i wszelakie noclegownie. Dostępne będzie jednak tylko 50 proc. dostępnych miejsc w obiekcie. To samo dotyczy kin, teatrów, filharmonii i oper. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział, że jest to warunkowe otwarcie w reżimie sanitarnym na dwa tygodnie. I choć wydaje się, że jest to dobra decyzja, to nie wszystkie kina się otworzą. Zamknięta pozostanie, chociażby sieć Helios. 

Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją - nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie. To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin

- poinformowali przedstawiciele sieci Helios. Wątpliwości mają także właściciel Multikina i Cinema City.

Od 12 lutego możliwy sport na świeżym powietrzu, otwarte zostaną też baseny

Rząd zdecydował się także na umożliwienie uprawnia amatorsko sportu na zewnątrz. Działalność będą mogły wznowić boiska piłkarskie czy korty tenisowe. Co bardzo ważne, otwarte mogą być także stoki narciarskie. Od 12 lutego będzie też możliwość pójścia na basen. Nie zmienia się sytuacja siłowni i klubów fitness, które cały czas pozostaną zamknięte. 

Od 12 lutego uruchamiamy ten zestaw luzujący, ale w sposób warunkowy - ryzyko transmisji jest duże, więc w kolejnych tygodniach od nas będzie zależało to, co będzie dalej się działo

- mówił minister Zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział także, że możliwe są kolejne luzowania, jeśli będziemy przestrzegać reżimu sanitarnego. 

Więcej o: