Kolejne ministerstwa hojne dla o. Rydzyka. Ponad 100 tys. zł na spoty w TV Trwam

O. Tadeusz Rydzyk otrzymał w zeszłym roku ponad 100 tys. zł z resortu rodziny. Za te środki w TV Trwam wyemitowano serię spotów skierowanych do seniorów. To kolejne wsparcie dla redemptorysty płynące z państwowej kasy.

Ministerstwo Rodziny przyznało, że przekazało w 2020 roku 105 tys. zł fundacji Lux Veritas, z którą bezpośrednio związany jest o. Tadeusz Rydzyk. Jak wyjaśnia "Fakt" kwota została przeznaczona na wykupienie spotów informacyjnych dotyczących akcji "Wspieraj Seniora". Emisja odbywała się na antenie TV Trwam w październiku i listopadzie zeszłego roku. 

Kolejne ministerstwa potwierdzają umowy z podmiotami powiązanymi z o. Rydzykiem

Wsparcia o. Rydzykowi, w znacznie mniejszym zakresie, udzieliło też Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dziennik twierdzi, że w latach 2018-2020 wpłaciło fundacji Lux Veritas ponad 300 tys. zł.

Tym razem środki zostały przeznaczone na produkcję reportaży o rotmistrzu Pileckim oraz materiałów upamiętniających bohaterów walki o niepodległość. 

60 mln zł "w prezencie". Muzeum powiązane z o. Rydzykiem ze wsparciem budżetu

Środków przyznawanych podmiotom powiązanym toruńskim redemptorystą było więcej. Pod koniec  minionego roku, w rozporządzeniu dotyczącym wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają, pojawił się wpis o innej dotacji dla Rydzyka. Chodzi o wsparcie dla Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu. To instytucja, z którą poprzez fundację Lex Veritas powiązany jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Kwota 60 mln zł przeznaczona jest, wedle opublikowanego dokumentu, na "opracowanie założeń i kompleksową realizację wystawy stałej do Muzeum".

Zobacz wideo Kidawa-Błońska: Nie jest tak, że Donalda Tuska nie ma, że jest na emeryturze

Czytaj też: Tadeusz Rydzyk korzysta na 1 procencie. Jego fundacja dostała prawie 5 mln zł z odpisu podatku

120 mln zł z resortu kultury dla muzeum o. Rydzyka. Kolejne miliony ze spółek

W sierpniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwiększyło o ponad 1,8 mln zł dotację na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II w Toruniu. Tym samym wsparcie resortu na inwestycję wynosi łącznie prawie 120 mln zł.

Podmioty, z którymi powiązany jest o. Tadeusz Rydzyk, mogą nie tylko liczyć na darowizny i dotacje. Budżet państwa wsparł je również w ramach tarczy antykryzysowej  - wypłacił te dotacje, które przysługują wszystkim innym przedsiębiorcom. 

Z wyliczeń Ministerstwa Rozwoju wynika, że wsparcie sięgnęło w przypadku trzech podmiotów niemal milion złotych. Fundacja Lux Veritas otrzymała bowiem wsparcie ponad 335 tys. zł, Bonum sp. z o.o. 539 tys., a Nasza Przyszłość Sp. z o.o. 27 tys. zł. Ze wszystkimi instytucjami powiązany jest o. Rydzyk. 

Więcej o: