PIT-11 od pracodawcy. Czy można przekazać druk w formie elektronicznej?

Do 1 marca 2021 r. pracodawcy mają obowiązek przekazać deklaracje PIT-11 swoim pracownikom. W jakiej formie muszą zostać przesłane druki? Odpowiadamy

1 lutego minął termin, do którego pracodawcy mieli czas na przekazanie deklaracji PIT-11 do właściwych urzędów skarbowych. W tym roku był on wysyłany wyłącznie w formie elektronicznej. Do pracowników druki muszą trafić do 1 marca 2021 r.

Czy PIT-11 musi być przekazany w formie elektronicznej?

Dotychczas standardowo PIT-11 przekazywany był pracownikom w formie papierowej. PIT-11 za 2020 r. może zostać przesłany drogą elektroniczną, np. wykorzystując mail. Zgoda pracownika nie jest konieczna, jednak warto ją uzyskać, podobnie jak i potwierdzenie dostarczenia formularza.

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Od 2019 roku dokumenty do rozliczenia podatków, dla wszystkich rozliczających się na formularzach PIT-36 i PIT-37, przygotowuje urząd skarbowy. Nie trzeba ich nawet zatwierdzać, gdyż po 30 kwietnia fiskus zrobi to za nas automatycznie. Warto jednak zrobić to samemu z kilku powodów. Pierwszy z nich, to zwrot podatku, który otrzymamy po 45 dniach od złożenia zeznania podatkowego. Oprócz tego samodzielne rozliczenie to możliwość obniżenia daniny przekazywanej państwu. 

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT w 2021 r.?

Zeznanie podatkowe należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 roku. Jak co roku, podatnicy będą mogli skorzystać z licznych ulg podatkowych. Jedną z najpopularniejszych ulg jest ulga na dziecko.

Kiedy otrzymamy zwrot podatku?

Jeśli sami rozliczymy deklarację podatkową nie czekając do końca, aż zrobi to urząd, przyspieszymy także otrzymanie zwrotu podatku. Po złożeniu zeznania w formie elektronicznej urząd ma bowiem 45 dni na przesłanie nam nadpłaty daniny na nasze konto. Jeśli jednak zdecydujemy się na deklarację papierową, na zwrot podatku będziemy musieli czekać nawet trzy miesiące. Zazwyczaj jednak urząd skarbowy pieniądze przesyła znacznie wcześniej. 

Więcej o: