Najpierw pustki, teraz najazd. Do 20 tys. turystów w Zakopanem. "Obłożenie praktycznie maksymalne"

Od 12 lutego hotele znów mogą przyjmować gości. I już pierwszy weekend bez restrykcji może być dla branży rekordowy. - Do Zakopanego wybiera się bardzo dużo turystów - stwierdza prezeska Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz. I ostrzega przed pandemią.

Ten weekend dla branży turystycznej to prawdziwe święto. Od piątku 12 obowiązują bowiem złagodzone restrykcje - hotele i inne miejsca noclegowe mogą przyjmować gości. Wynajmować można co prawda tylko połowę miejsc, ale i tak może przełożyć się spore zainteresowanie turystów

Tymczasem tegoroczny okres świąteczny był dla branży wyjątkowo ciężki. Zakaz przyjmowania gości obowiązywał bowiem od 28 grudnia i rozciągnięty był na cały okres ferii. 

Zakopane - jedno z miejsc najczęściej wybieranych na 'czerwcówkę'Święta w Zakopanem. "Nie ma turystów, nie ma gości, nie ma niczego"

Zakopane szykuje się na najazd

- Obłożenie w hotelach jest praktycznie maksymalne, mimo że obowiązują obostrzenia - stwierdza prezeska Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz w rozmowie z PAP. - Biorąc pod uwagę, że Zakopane dysponuje 40-tysiącami miejsc noclegowych, a hotele czy pensjonaty mogą być w połowie zapełnione, to możemy spodziewać się 20 tysięcy gości - dodaje. 

Ostrzega też, by nie ignorować zagrożenia epidemicznego. - Na Podhalu też jest epidemia i trzeba zachować dystans społeczny, stosować maseczki oraz dezynfekcję - przypomina. 

Zobacz wideo Dr Sebastian Szklarek gościem Gazeta.pl (12.02)

"Telefony dzwonią non stop"

Media o zwiększonym zainteresowaniu hotelami informowały już tydzień temu, kiedy to Adam Niedzielski, minister zdrowia, zapowiedział zniesienie restrykcji. Łukasz Filipowicz, prowadzący pensjonat w Zakopanem na łamach "Gazety Krakowskiej" stwierdził, że wraz z kolegami branży jest zadowolony, bo telefony "dzwonią non stop".

Na oblężenie szykują się też miejscowości nadmorskie. - Telefonów nie brakuje, przede wszystkim od indywidualnych gości. (...) Zdecydowanie najwięcej zapytań dotyczy wolnych pokoi na weekend - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Koszalin jeden z pracowników hotelu w Kołobrzegu. Hotelarze liczą, że Polacy w te wakacje nie wyjadą za granicę

Hotel zimąW Zakopanem brak miejsc. Hotelarze mają sposób. Parking i pokój gratis

Otwarte hotele, baseny, obiekty sportowe

Od 12 lutego działać mogą hotele i miejsca noclegowe, a także baseny, niektóre obiekty sportowe (te na świeżym powietrzu), kina, teatry, filharmonie i opery. Część przedsiębiorców zapowiedziała już jednak, że działalności nie wznowi. Wśród nich duże sieci kin (Helios i Multikino), czy niektóre baseny. W pierwszym wypadku powodem jest zbyt duże ryzyko - otwarcie branży ma bowiem charakter warunkowy. W drugim nieprecyzyjne przepisy. 

Czytaj też: Hotele już działają. Ale jest drożej, a o miejsce trudno. Rezerwacje już nawet na Wielkanoc

Więcej o: