Podatek od piwa. Ministerstwo Finansów przedstawiło stanowisko

W ostatnim czasie w mediach pojawiło się wiele informacji na temat ewentualnej zmiany stawki podatku od piwa. Do sprawy odniosło się właśnie Ministerstwo Finansów.

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się głosy, że rząd pracuje nad zrównaniem stawki akcyzy dla producentów piwa z opłatą, którą obarczeni są producenci mocnych alkoholi. Po zmianie wzrosłaby ona z 8,57 zł za hektolitr do 62,70 zł za hektolitr. Podwyżka wiązałaby się nawet z czterokrotną podwyżką cen w sklepach złotego trunku. 

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Podatek od piwa. Ministerstwo Finansów dementuje 

"Ministerstwo Finansów nie pracuje nad rozwiązaniami mającymi na celu zrównania stawki podatku akcyzowego piwa i wódki" - poinformował resort w odpowiedzi na pytania serwisu money.pl.

Jak wyjaśnił Wojciech Bronicki, partner w kancelarii BBGTAX, podczas ostatnich prac Komisji Finansów Publicznych poruszano kwestię akcyzy, ale nie kwestie zmiany stawek. O samym planie zrównania stawek mówi się jednak już od dłuższego czasu. Za takim rozwiązaniem lobbuje m.in. branża spirytusowa. 

Podatki od alkoholi. Wyjaśniamy, czemu producenci piwa płacą niższą stawkę akcyzy

W styczniu 2020 roku o 10 proc. wzrosła akcyza na wszystkie alkohole. Producenci alkoholi mocnych muszą płacić 62,70 zł za hektolitr, zaś producenci piwa 8,57 zł. W tym momencie 75 proc. ceny wódki to podatki. W cenie piwa podatki stanowią natomiast 16 proc. Osoby chcące zrównać stawki akcyzowe tłumaczą, że alkohol to alkohol bez względu na rodzaj. Producenci piw wyjaśniają jednak, że koszt wyprodukowania jednego litra czystego alkoholu w piwie jest znacznie wyższy niż w przypadku alkoholi mocnych. 

Od 1 stycznia 2021 roku w życie wszedł podatek od "małpek". Wynosi on 25 zł za litr stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości 300 ml. W przypadku 100 ml "małpki" wódki 40-procentowej jest to 1 zł, natomiast 2 zł od 200 ml "małpki" wódki 40-procentowej. Podatek od 14-procentowego wina w butelce o pojemności 250 ml to zaś 0,88 zł.  

Więcej o: