Likwidacja OFE w końcu dojdzie do skutku? Znamy nowe terminy tej operacji

Rząd wprowadził zmiany w ustawie regulującej przeniesienie środków z OFE na IKE. Likwidacja OFE ma rozpocząć się 1 czerwca 2021 roku, a zakończy się na początku przyszłego roku.

Nieco ponad rok temu Sejm uchwalił ustawę dot. likwidacji OFE, która miała rozpocząć się jeszcze w zeszłym roku. Projekt odrzucono jednak w Senacie i nie dokończono procesu legislacyjnego ze względu na pandemię. Rząd właśnie do niego powrócił i w ustawie wprowadził drobne zmiany, ustalając m.in. datę przeniesienia środków z OFE do IKE. Projekt w poniedziałek trafił to Stałego Komitetu Rady Ministrów. 

Zobacz wideo Reforma jest potrzebna, by uporządkować system emerytalny

Kiedy likwidacja OFE?

Najważniejsze zmiany w projekcie dotyczą aktualizacji ram czasowych, w których zostanie przeprowadzona reforma. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2021 roku. Ostateczna likwidacja OFE nastąpi jednak przeszło pół roku później, 28 stycznia 2022 roku. Opłata przekształceniowa na rzecz FUS, naliczona od wartości przeniesionych do IKE aktywów ma być pobrana w styczniu i październiku 2022 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)ZUS zbierze ze składek ponad 204 mld zł w tym roku. Z suwaka OFE - 5,5 mld

Na złożenie do OFE deklaracji o przeniesienie środków zgromadzonych na rachunku członka funduszu emerytalnego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą tylko dwa miesiące. Dokumenty będzie można bowiem złożyć od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 r.

Co po likwidacji OFE?

Zgodnie z zapisami ustawy członkowie OFE będą mieli dwie możliwości. Domyślnie środki zostaną przekazane na IKE. Środki z IKE będzie można jednak otrzymać dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Druga opcja, to przeniesienie całości środków do ZUS

LKonferencja prasowa premiera w Warszawie w sprawie przeksztalcenia OFE w IKEReforma OFE w 2021 r. To ważna decyzja, nie chodzi tylko o środki z OFE

Ponadto nie wszystkie środki z OFE trafią do właścicieli kont. Rząd pobiera opłatę przekształceniową. Z każdych 5 tys. złotych do budżetu państwa trafi 750 zł. Szacuje się, że w zależności od decyzji Polaków co do przyszłości rachunków OFE, opłata przekształceniowa doda do budżetu od 11 do 22 mld złotych.

Więcej o: