PIT 2021. Jak rozliczyć PIT za 2020 rok? Na początku lutego rząd uruchomił e-Urząd Skarbowy

Od początku tygodnia można już składać deklaracje podatkowe w Urzędzie Skarbowym. Jak rozliczyć PIT za 2021 rok? Podpowiadamy.

Na początku lutego rząd ruszył z e-Urzędem Skarbowym. W jego struktury wcielono portal Twój e-PIT, na którym od 2019 roku można rozliczać podatki. 15 lutego skarbówka rozpoczęła przyjmowanie deklaracji podatkowych. 

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Jak rozliczyć PIT za 2020 rok?

Osoby zatrudnione na umowę o pracę, zlecenie lub o dzieło do końca lutego muszą otrzymać od pracodawcy PIT-11. Dane z tego formularza są potrzebne do rozliczenia podatków. Osoby, które robią to ręcznie, muszą przenieść informacje na formularz PIT-37.

Można jednak sobie oszczędzić żmudnego wypełniania dokumentów. Od dwóch lat Urząd Skarbowy przygotowuje uzupełnioną deklarację podatkową dla podatników rozliczających się z formularzy: PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38. Zeznanie można znaleźć na portalu Twój e-PIT, gdzie po sprawdzeniu poprawności danych można je także zatwierdzić. I tyle, podatki można uznać za rozliczone. 

Premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin Gowin zmieni front? Podatek od reklam "sprzeczny z programem", a teraz konsultacje

Do kiedy trzeba rozliczyć podatki?

Z fiskusem należy rozliczyć się do końca kwietnia. Przekroczenie tego terminu nie w każdym przypadku grozi karą, gdyż formularze PIT-37 oraz PIT-38 zostaną zatwierdzona automatyczne z końcem kwietnia. Także do tej daty należy zatwierdzić PIT-36, ale trzeba to zrobić ręcznie. PIT-28 trzeba samodzielnie złożyć do 1 marca, skarbówka sama go nie zaakceptuje. 

30 kwietnia to także ostateczny termin, do kiedy można odliczyć wszelakie ulgi podatkowe. Urząd Skarbowy bowiem wypełnia jedynie dokumenty dotyczące dochodu. Skorzystanie z odliczeń wymaga samodzielnego wypełnienia odpowiednich pól w formularzach. 

Kiedy zwrot podatku?

Urząd Skarbowy ma 45 dni na zwrot podatku w przypadku deklaracji internetowych oraz trzy miesiące, gdy dokumenty złożone zostały w formie papierowej. Odliczanie zaczyna się od momentu złożenia deklaracji podatkowej. Warto więc zrobić to samemu, by nadpłata podatku szybciej wróciła na konto.  

. Rząd nie podnosi podatków? Szuka człowieka, który będzie analizował nowe

Więcej o: