Koronawirus. Irlandia Północna wydłuża lockdown, ale będzie też luzowała obostrzenia

Rząd Irlandii Północnej zdecydował się wydłużyć lockdown do 1 kwietnia. Jednak już w marcu ma zacząć się luzowanie niektórych obostrzeń.

Szczepienia na koronawirusa rozpoczęły się już dwa miesiące temu, ale wciąż proces przebiega zbyt wolno i nadal nie widać poprawy sytuacji epidemicznej. Dzienna liczba zachorowań w Europie nie zaczęła wyraźnie spadać, a kolejne państwa decydują się na wydłużenie lockdownu. 

Zobacz wideo Czy rząd złamał prawo, wprowadzając lockdown?

Irlandia Północna wydłuża lockdown do kwietnia

Jak informuje "The Irish Times" pierwsza ministra Irlandii Północnej, która stoi na czele tamtejszego rządu, Arlene Foster przekazała, że lockdown w państwie potrwa do 1 kwietnia. To jedyny kraj Zjednoczonego Królestwa, który zdecydował się ogłosić przedłużenie lockdownu. W pozostałych państwa nie podjęto jeszcze decyzji, jak długo potrwają restrykcje. 

Oczywiste jest, że musimy postępować z olbrzymią ostrożnością i rozwagą. Nasze decyzje muszą być zarówno bezpieczne, jak i zrównoważone, i z odpowiednią kolejnością działań

- mówiła Foster. Decyzja oraz ramy działania mają zostać opublikowane w poniedziałek 1 marca

W Irlandii Północnej z powodu COVID-19 zmarło łącznie 2021 osób. W czwartek liczba nowych zakażeń wyniosła 342 przypadki, a w szpitalach przebywa z tego powodu 418 pacjentów, z czego 51 z nich wymaga intensywnej opieki. Od początku pandemii wykryto w kraju przeszło 110 tys. przypadków koronawirusa.

Irlandia Północna planuje luzowanie obostrzeń

Mimo wydłużenia lockdownu, w marcu rozpocznie się stopniowe odchodzenie od obostrzeń w Irlandii Północnej. Tamtejszy rząd planuje otworzyć 8 marca szkoły podstawowe dla dzieci z klas 1-3. Tydzień przed Wielkanocą mają one jednak przejść znów na tryb zdalny, w celu minimalizacji ryzyka zachorowań. Na ten okres zaplanowano bowiem powrót dzieci z klas 4-6. Po świętach wielkanocnych wszystkie dzieci mają wrócić już do stacjonarnej nauki. 

8 marca mają być także możliwe spotkania w grupie znajomych powyżej 10 osób, jeśli mieszkają oni w maksymalnie dwóch gospodarstwach domowych. Tego dnia działalność w formie "kup i odbierz" będą mogły również wznowić sklepy z artykułami dla niemowląt, z odzieżą, obuwiem i artykułami elektrycznymi. 

18 marca Irlandia Północna oceni, czy wciąż potrzebne są obostrzenia, które obowiązują w kraju od 26 grudnia. 

Więcej o: