PIT 2020. Ile czasu skarbówka ma na zwrot podatku? Niektórzy otrzymali nadpłatę po 48 godzinach

Rozpoczął się czas rozliczeń ze skarbówką. I choć fiskus ma na zwrot podatku kilka tygodni, to pierwsze osoby otrzymały już przelew. Część osób na pieniądze czekało zaledwie 48 godzin.

Od 15 lutego urzędy skarbowe rozpoczęły przyjmowanie deklaracji podatkowych Od dwóch lat na portalu Twój e-PIT pojawią się wypełnione zeznania podatkowe dla osób rozliczających się na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38. Wystarczy sprawdzić poprawność danych i zatwierdzić deklarację. Według danych Ministerstwa Finansów przekazanych money.pl do piątku rozliczyło się już 756 tys. osób. 

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Ile czasu czeka się na zwrot podatku?

Urząd skarbowy na przelew zwrotny z nadpłatą podatku ma:

  • 45 dni w przypadku deklaracji złożonych przez internet;
  • 3 miesiące dla formularzy papierowych.

Czas ten jest liczony od momentu złożenia deklaracji podatkowej. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że rozpoczęto już proces zwrotów. Te wykonują jednak poszczególne urzędy skarbowe, resort nie posiada więc informacji, do ilu podatników wysłano już przelew z nadpłatą podatku. 

Jeden z czytelników money.pl poinformował jednak, że przelew dostał już 17 lutego, czyli w ciągu 48 godzin od momentu, gdy ruszyło przyjmowanie deklaracji. Jak mówi w rozmowie z portalem, nie spodziewał się takiego tempa, bo zazwyczaj musiał czekać na zwrot podatku kilka tygodni. 

Do kiedy trzeba rozliczyć podatki w formularzach PIT?

Czas na rozliczenie z fiskusem mija 30 kwietnia z wyjątkiem PIT-28, który należy złożyć do 1 marca. W przypadku formularzy PIT-37 i PIT-38 nie trzeba obawiać się jednak o żadne kary. Z końcem kwietnia skarbówka automatycznie zatwierdzi zeznanie. Warto jednak samodzielnie zrobić to wcześniej, by otrzymać szybciej zwrot podatku. Ponadto urząd skarbowy w wypełnionych deklaracjach uwzględnia jedynie dochody. Wszelkie ulgi podatkowe należy rozliczyć ręcznie i na to czas także jest do 30 kwietnia. 

Więcej o: