Jako pierwszy o współpracy polsko-koreańskiej przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego poinformował portal money.pl. Od początku stycznia eksperci z Korei Południowej zajmują się doradztwem strategicznym przy budowie gigalotniska w Baranowie pod Grodziskiem Mazowieckim.
Teraz współpraca wchodzi w nową fazę. Koreańczycy zostaną partnerem CPK. W piątek podpisana ma zostać w tej sprawie nowa umowa.
- To będzie oficjalna inauguracja współpracy między CPK i Incheonem, ale także między polskim rządem a rządem koreańskim. Podpisane zostaną dwa dokumenty: oficjalnie już umowa o doradztwo strategiczne, ale jednocześnie tzw. porozumienie o wzajemnej współpracy. To dokument określający ramy rządowego wsparcia dla budowy CPK - cytuje swoje źródło portal money.pl.
Na uroczystości pojawić ma się nie tylko zarząd CPK i lotniska Incheon International Airport, ale także najwyższe władze państwowe tego azjatyckiego kraju. W imprezie udział weźmie premier Korei Południowej Chung Sye-kyun, a także tamtejszy minister ziemi, infrastruktury i transportu Byeon Chang-heum oraz nowy prezes lotniska Incheon Kyung Wook Kim.
Wszystko ma odbyć się zdalnie w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych. Według ustaleń portalu najprawdopodobniej Koreańczycy zainwestują i częściowo sfinansują budowę gigaportu. "Dla nich będzie to współpraca strategiczna, bo dzięki temu ich Incheon będzie miał gdzie latać do Europy. Dlatego umowę podpisze nie spółka CPK, ale polski i koreański rząd" - poinformowało money.pl.
Po polskiej stronie obecność potwierdził już Marcin Horała, odpowiedzialny w rządzie za CPK oraz prezes portu Mikołaj Wild. Ważą się losy uczestnictwa premiera Mateusza Morawieckiego. Termin spotkania ws. CPK zbiega się bowiem w czasie z posiedzeniem Rady Europejskiej.