Budowa CPK ma zapewnić 1800 km linii kolejowych. Rząd przyjął plan rozwoju infrastruktury

1800 km linii kolejowych i przebudowa dróg publicznych - tak ma wyglądać część inwestycji towarzyszących CPK. Rząd przyjął plan rozwoju infrastruktury Portu.

Rząd przyjął wykaz inwestycji towarzyszących powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. To między innymi 1800 kilometrów linii kolejowych oraz budowa i przebudowa dróg publicznych. Na liście zaakceptowanej przez Radę Ministrów jest również stworzenie urządzeń i obiektów do obsługi ruchu lotniczego.

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego rozpocznie się w 2023 r. CPK. Horała zapowiada początek pozyskiwania gruntów pod budowę megalotniska

Z dużych miast do CPK i Warszawy maksymalnie w 2,5 godziny

Jednym z filarów projektu jest budowa kolei dużych prędkości, która w przyszłości ma umożliwić dojazd z każdej polskiej aglomeracji do Centralnego Portu Komunikacyjnego i Warszawy w maksymalnie 2,5 godziny. W tym celu wybudowana zostanie nowa linia kolei dużych prędkości, która połączy Łódź, CPK i Warszawę.

Zobacz wideo Czy pandemia uderzy w budowę CPK?

W wykazie znalazła się również budowa rozgałęzień kolejowych w kierunku Gdańska i Słupska, Katowic i Jastrzębia Zdroju, Krakowa, Poznania i Kutna, a także Wrocławia i Wałbrzycha, Częstochowy i Opola i Radomia oraz Rzeszowa. Na liście inwestycji drogowych towarzyszących CPK znalazła się między innymi rozbudowa autostrady A2 na odcinku Łódź-Warszawa o dodatkowy pas ruchu w każdym kierunku.

Centralny Port Komunikacyjny ma obsługiwać 56 mln pasażerów rocznie

Przewidziano też budowę Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (drogi A50 i S50), a także trasy ekspresowej S10 na odcinku między Toruniem, Płockiem i Naruszewem. W sumie w ramach Programu CPK ma powstać około 400 kilometrów nowych dróg ekspresowych. Centralny Port Komunikacyjny ma być zlokalizowany w gminie Baranów, na terenie między Łodzią i Warszawą. Terminal lotniczy przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym ma obsługiwać maksimum 56 milionów pasażerów rocznie. Według planów prace budowlane rozpoczną się za dwa lata.

Więcej o: