Dwa dni dodatkowego urlopu i zniżka za oddanie krwi. Przepisy już obowiązują. Jak z nich skorzystać?

Osoby oddające krew lub osocze mogą skorzystać nie z jednego, a dwóch dni urlopu - tak wynika z obowiązujących od miesiąca przepisów. Dla krwiodawców przyznano także 33-procentową zniżkę na przejazdy transportem zbiorowym.

Osocze jest kluczowe w terapiach leczenia chorych na COVID-19 ze względu na to, że pomaga w łagodzeniu objawów choroby. Jest ono jednak towarem deficytowym. Poza apelami o oddawania osocza ze strony rządzących, zdecydowano się także wprowadzić ulgi dla ozdrowieńców, którzy zdecydują się to zrobić. 

Zobacz wideo Szczepienia nauczycieli w szpitalach węzłowych od drugiego tygodnia lutego. Czy obejmą całą kadrę?

Dodatkowe dwa dni urlopu. Co trzeba zrobić, aby je otrzymać?

Nowe przepisy obowiązują od miesiąca w ramach nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z nimi osoby, które oddadzą krew lub jej składniki mogą skorzystać z dnia wolnego nie tylko w dniu pobrania, ale także dzień po. Dotychczasowo urlop przysługiwał tylko w dniu pobrania. Przepisy dotyczą wszystkich osób oddających krew lub osocze, a nie tylko ozdrowieńców. 

Jedź na wakacje, szczepionkę dostaniesz przy okazji. Nowa normalność w turystyceTurystyka szczepionkowa na świecie. Jedź na wakacje, zaszczepisz się przy okazji

Dwa dni urlopu obowiązywać będą jedynie w czasie stanu zagrożenia epidemicznego bądź stanu epidemii. Potwierdzeniem uprawniającym do wzięcia wolnego jest zaświadczenie wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Krwiodawcy mogą także skorzystać ze zniżek na przejazdy komunikacją miejską

Inną ulgą wprowadzą przez rząd jest 33-procentowa zniżka na korzystanie z transportu zbiorowego oraz komunikacji miejskiej. Mogą z niej skorzystać krwiodawcy, którzy trzy razy w ciągu roku oddali krew lub osocze. Podobnie jak w przypadku dodatkowego urlopu, ta możliwość istnieć będzie tylko w czasie stanu zagrożenia epidemicznego bądź stanu epidemii. Do skorzystania ze zniżki uprawnia zaświadczenia o trzykrotnym oddaniu krwi wydanym przez regionalne centrum krwiodawstwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa lub Centrum MSWiA.

Premier Mateusz MorawieckiPolska pisze list do UE, razem z czterema krajami. Chodzi o szczepionki

Więcej o: