Skarbówka jak ABW - uzyska wgląd do finansów. Dowie się o przelewach powyżej 15 tys. euro

Sejm przyjął nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Od teraz wgląd w nasze finanse będzie miała także Krajowa Administracja Skarbowa. Dotyczy to przelewów powyżej 15 tys. euro (ponad 68 tys. złotych przy obecnym kursie).
Zobacz wideo Czy banknot o nominale 1000 zł wejdzie do użytku?

Jak podaje "Wyborcza" za ISBNews, Sejm przyjął w piątek (26 lutego) nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Oznacza to, że grono instytucji, które będą miały dostęp do tzw. transakcji ponadprogowych, zwiększy się - dołączy do nich Krajowa Administracja Skarbowa. 

- Projekt zakłada uzyskanie przez szefa KAS dostępu do tych informacji bez konieczności składania pisemnych wniosków do GIF o udostępnienie danych - tłumaczył portalowi Money.pl dr Mariusz Rypina, adwokat i partner w Kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy.

Transakcje ponadprogowe to takie, których wartość przekracza 15 tys. euro. Dotyczy to także sumy kilku transakcji wykonywanych przez tę samą osobę w ciągu jednego dnia, nawet jeżeli były one przeprowadzone w różnych walutach. Wedle aktualnych przepisów, banki mają obowiązek monitorowania rachunków klientów i przesyłania plików z danymi osób, które wykonały transakcje ponadprogowe do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. 

Urząd skarbowy (zdjęcie ilustracyjne) Przedsiębiorca musiał oddać 55 mln zł. "Agresywnie optymalizował podatki"

Zmiana ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

Jak czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów "Polskie prawo zostało dostosowane do dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Powodem przyjęcia unijnych przepisów były m.in. zamachy terrorystyczne, które miały miejsce we Francji i Belgii". Nowelizacja przepisów ma "zwiększyć przejrzystość przepływów finansowych", co wzmocni skuteczność walki z organizacjami przestępczymi i terrorystycznymi. 

Piotr Walczak, szef KAS, i Marian Banaś, minister finansów KAS z nowym szefem. Piotr Walczak na miejsce Mariana Banasia

Adwokatka Katarzyna Ulma-Raszkowska z Kancelarii Grabowski i Wspólnicy zwróciła uwagę, w rozmowie z portalem BiznesInfo.pl, na ambiwalentny charakter takich działań. 

- Z jednej strony mamy do czynienia z ograniczeniem praw jednostki do tajemnicy bankowej. A z drugiej -  mamy zamiar osiągnięcia istotnego celu, jakim jest przeciwdziałanie przestępstwom. A te w czasach, gdy większość osób wykonuje transakcje bezgotówkowe, stają się coraz bardziej popularne - powiedziała Ulma-Raszkowska.

Więcej o: