Skarbówka jak ABW - uzyska wgląd do finansów. Dowie się o przelewach powyżej 15 tys. euro
Jak podaje "Wyborcza" za ISBNews, Sejm przyjął w piątek (26 lutego) nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Oznacza to, że grono instytucji, które będą miały dostęp do tzw. transakcji ponadprogowych, zwiększy się - dołączy do nich Krajowa Administracja Skarbowa.
- Projekt zakłada uzyskanie przez szefa KAS dostępu do tych informacji bez konieczności składania pisemnych wniosków do GIF o udostępnienie danych - tłumaczył portalowi Money.pl dr Mariusz Rypina, adwokat i partner w Kancelarii Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy.
Transakcje ponadprogowe to takie, których wartość przekracza 15 tys. euro. Dotyczy to także sumy kilku transakcji wykonywanych przez tę samą osobę w ciągu jednego dnia, nawet jeżeli były one przeprowadzone w różnych walutach. Wedle aktualnych przepisów, banki mają obowiązek monitorowania rachunków klientów i przesyłania plików z danymi osób, które wykonały transakcje ponadprogowe do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.
Zmiana ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
Jak czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów "Polskie prawo zostało dostosowane do dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Powodem przyjęcia unijnych przepisów były m.in. zamachy terrorystyczne, które miały miejsce we Francji i Belgii". Nowelizacja przepisów ma "zwiększyć przejrzystość przepływów finansowych", co wzmocni skuteczność walki z organizacjami przestępczymi i terrorystycznymi.
Adwokatka Katarzyna Ulma-Raszkowska z Kancelarii Grabowski i Wspólnicy zwróciła uwagę, w rozmowie z portalem BiznesInfo.pl, na ambiwalentny charakter takich działań.
- Z jednej strony mamy do czynienia z ograniczeniem praw jednostki do tajemnicy bankowej. A z drugiej - mamy zamiar osiągnięcia istotnego celu, jakim jest przeciwdziałanie przestępstwom. A te w czasach, gdy większość osób wykonuje transakcje bezgotówkowe, stają się coraz bardziej popularne - powiedziała Ulma-Raszkowska.
-
Lidl i Aldi sprzedają "laguny". "Nie ma się czego bać!"
-
Do Polski wchodzi niemiecka sieć sklepów. Rossmann będzie mieć konkurenta
-
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do kiedy? Co zrobić, żeby go otrzymać?
-
Majówka w hotelu? Rząd zakazał, a nielegalny wynajem kwater kwitnie. "Powiemy, że jest pan rodziną"
-
Nowy harmonogram. Urodziłeś się w latach 1974-1990? Daty rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19
- Ponad 40 proc. wzrostu PKB w czasie globalnego kryzysu. "El Dorado 2020". Co się stało w Gujanie?
- Otwarcie przedszkoli i żłobków już w poniedziałek. Co ze świadczeniem opiekuńczym?
- Ile kosztował nas lockdown? Na pomoc dla biznesu wydano dwa razy tyle, co na całe 500+
- Niemieckie badania: Po zakażeniu koronawirusem przeciwciała szybko znikają
- Po wydaleniu 18 dyplomatów Czechy planują wykluczyć rosyjski Rosatom z przetargu. Chodzi o elektrownię atomową