PIT 2021. Zwrot podatku - jak sprawdzić kiedy go otrzymamy? Ile się czeka?

Ile się czeka na zwrot podatku? Kiedy pieniądze pojawią się na koncie? Te pytania pojawiają się bardzo często. Jak się okazuje, najszybciej zwrot podatku otrzymamy, jeśli rozliczymy się przez internet.
Zobacz wideo Zapłacimy wyższe podatki? „Jestem przekonany, że w rządzie się o tym myśli”

W 2021 roku rozliczamy się z podatku za 2020 rok. Odpowiednie druki można składać przez platformę "Twój e-PIT", darmowe programy online lub tradycyjnie. Zgodnie z zasadami, urząd skarbowy ma od 30 do 90 dni na zwrot podatku, jeśli wystąpiła nadpłata.

PIT 2021. Jak sprawdzić kiedy zwrot podatku? Ile czasu ma urząd skarbowy na zwrot podatku?

Jak sprawdzić kiedy dostanę zwrot podatku? Jest to uzależnione od kilku kwestii. Liczyć się będzie przede wszystkim:

  • czas złożenia zeznania;
  • sposób złożenia zeznania (elektronicznie, wysyłka pocztą lub osobiście w urzędzie).

Do kiedy zwrot podatku? 

Jeśli chcemy szybko otrzymać zwrot podatku, to najlepiej rozliczyć się elektronicznie przy wykorzystaniu platformy Twój e-PIT. W takiej sytuacji podatnik czeka na zwrot 45 dni od dnia złożenia deklaracji. Na zwrot podatku z PIT-u złożonego w formie papierowej (tradycyjnie - w urzędzie lub przez pocztę) trzeba czekać już nawet 90 dni. Podatnik posiadający kartę dużej rodziny otrzyma zwrot w ciągu 30 dni

Zwrot podatku na konto - czas oczekiwania. Czy będzie krótszy?

Jeśli podatnik wybrał zwrot podatku na konto bankowe, to w takim przypadku czas oczekiwania również powinien być krótszy. Od 2018 roku można to zrobić wpisując numer swojego konta na deklaracji podatkowej. W przypadku np. PIT-36, gdzie nie uwzględniono tej rubryki, konieczne będzie złożenie osobnego formularza ZAP-3, a dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą - formularza CEIDG-1. 

Zwrot podatku realizowany przekazem pocztowym oznacza nie tylko dłuższe oczekiwanie na zwrot ale też zmniejszenie kwoty zwrotu. Koszt usługi pocztowej i opłaty manipulacyjnej wynosi bowiem 5,20 złotych. 

Status zwrotu podatku. Jak sprawdzić?

Od 2020 roku status zwrotu podatku może zostać przez nas sprawdzony dzięki specjalnej funkcji usługi ''Twój e-PIT''. Aby to zrobić, należy zalogować się na portalu https://epit.podatki.gov.pl/ następnie przejść do zakładki "Złożone dokumenty".

Jak obliczyć zwrot podatku?

Zwrot podatku kalkulator - jak z niego korzystać? W sytuacji, gdy chcemy wiedzieć czy należy nam się zwrot podatku i jak będzie wysoki, warto skorzystać z kalkulatora PIT - dostępny jest na stronie Ministerstwa Finansów. Obliczenie interesującej nas informacji będzie wymagało zgromadzenia pewnej ilości danych. Przydadzą się zwłaszcza:

  • przychód;
  • koszty uzyskania przychodu;
  • wpłacone zaliczki;
  • informacje o odliczeniach od dochodu;
  • informacje o odliczeniach od podatku.

Zerowy podatek do 26 lat

Program "Bez PIT dla młodych" obowiązuje od 1 sierpnia 2019 roku. Zgodnie z nim, zarobki pracowników do 26. roku życia są zwolnione z podatku. Nowe regulacje obejmują tylko te osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o prace lub umowy zlecenie. Młodzi, którzy prowadzą własną działalność lub pracują na umowie o dzieło, nie unikną zapłaty podatku. Kolejnym kryterium jest dochód, który nie może przekroczyć 85 528 złotych na rok - wtedy obowiązuje go tzw. zerowy PIT. 

Więcej o: