Unijne 500 plus to oszustwo, ostrzega ZUS. Naciągacze chodzą po domach

Mieszkańcy Bydgoszczy są ostatnio celem naciągaczy, którzy chodzą po mieszkaniach seniorów, zbierają zapisy "na unijne 500 plus", a przy okazji wypytują o szczegóły pobieranych świadczeń. ZUS ostrzega, że to oszustwo, i że nie odwiedza swoich klientów w domach.

W Bydgoszczy grasują oszuści, którzy nachodzą seniorów i wypytują ich o różne rzeczy, które mogą im ułatwić późniejsze włamanie, czy inne oszustwa informuje bydgoszcz.naszemiasto.pl. Oszuści twierdzą, że są z ZUS, robią rekonesans w sprawie możliwości przyznania tzw. unijnego 500 plus i zapowiadają wizytę lekarza, który ma zrobić badania okresowe do ZUS. To zaskakujący pomysł połączenia dwóch świadczeń, które nie mają ze sobą nic związanego. 

Zobacz wideo Policjanci CBŚP zatrzymali 47-letniego mężczyznę, który metodą "na wnuczka" wyłudził 90 tysięcy złotych od 94-letniej mieszkanki Warszawy.

Bydgoszcz. Oszustwo na unijne 500 plus

Przed kilkoma dniami jedną z bydgoskich emerytek odwiedziła kobieta podająca się za pracownika ZUS. Przekonywała, że jej wizyta jest związana z pomocą w uzyskaniu unijnego 500 plus. Zapowiadała wizytę lekarza, który miał przebadać seniorkę, jednocześnie uspokajając, że lekarz orzecznik ZUS był już u jej sąsiadki z klatki obok. W trakcie wizyty fałszywa pracownica ZUS wypytywała o to, czy seniorka pobiera emeryturę, w jakim terminie otrzymuje świadczenie, czy jest ono przekazywane na konto, czy przynoszone przez listonosza, a także o to, czy kobieta mieszka sama i jak daleko ma do rodziny. Zażądano od niej także pokazania dokumentacji medycznej. 

Seniorka o całym zdarzeniu poinformowała policję i sąsiadkę, która skontaktowała się z bydgoskim ZUS-em

- poinformowała Krystyna Michałek, rzeczniczka regionalnego ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

ZUS ostrzega przed oszustwem na unijne 500 plus. "Nie chodzimy po domach"

Jak dowiedział się portal bydgoszcz.naszemiasto.pl pracownicy ZUS, lekarze orzecznicy ZUS, nie odwiedzają emerytów i rencistów w ich domach. Tym bardziej nie robią tego w trakcie pandemii - badania domowe przeprowadzane przez lekarzy orzeczników ZUS oraz komisje lekarskie ZUS zostały na razie wstrzymane. W czasie pandemii wizyta osobista może się odbyć tylko w przypadku, gdy ktoś stara się o rentę, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji lub świadczenie rehabilitacyjne, a jego stan zdrowia nie pozwalał na badanie w placówce ZUS. W takiej sytuacji jednak, ZUS zawsze najpierw informuje o terminie badania listownie, wyjaśniła Aleksandra Cichocka, naczelnik Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji.

ZUS apeluje w związku z tym o zachowanie szczególnej ostrożności. Jeśli pojawią się wątpliwości, czy odwiedzająca osoba rzeczywiście jest pracownikiem Zakładu, zalecany jest kontakt z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 22 560 16 00. Ponadto wszystkie próby oszusta należy niezwłocznie zgłosić policji.

Więcej o: