Unijne 500 plus to oszustwo, ostrzega ZUS. Naciągacze chodzą po domach

Mieszkańcy Bydgoszczy są ostatnio celem naciągaczy, którzy chodzą po mieszkaniach seniorów, zbierają zapisy "na unijne 500 plus", a przy okazji wypytują o szczegóły pobieranych świadczeń. ZUS ostrzega, że to oszustwo, i że nie odwiedza swoich klientów w domach.

W Bydgoszczy grasują oszuści, którzy nachodzą seniorów i wypytują ich o różne rzeczy, które mogą im ułatwić późniejsze włamanie, czy inne oszustwa informuje bydgoszcz.naszemiasto.pl. Oszuści twierdzą, że są z ZUS, robią rekonesans w sprawie możliwości przyznania tzw. unijnego 500 plus i zapowiadają wizytę lekarza, który ma zrobić badania okresowe do ZUS. To zaskakujący pomysł połączenia dwóch świadczeń, które nie mają ze sobą nic związanego. 

Zobacz wideo Policjanci CBŚP zatrzymali 47-letniego mężczyznę, który metodą "na wnuczka" wyłudził 90 tysięcy złotych od 94-letniej mieszkanki Warszawy.

Bydgoszcz. Oszustwo na unijne 500 plus

Przed kilkoma dniami jedną z bydgoskich emerytek odwiedziła kobieta podająca się za pracownika ZUS. Przekonywała, że jej wizyta jest związana z pomocą w uzyskaniu unijnego 500 plus. Zapowiadała wizytę lekarza, który miał przebadać seniorkę, jednocześnie uspokajając, że lekarz orzecznik ZUS był już u jej sąsiadki z klatki obok. W trakcie wizyty fałszywa pracownica ZUS wypytywała o to, czy seniorka pobiera emeryturę, w jakim terminie otrzymuje świadczenie, czy jest ono przekazywane na konto, czy przynoszone przez listonosza, a także o to, czy kobieta mieszka sama i jak daleko ma do rodziny. Zażądano od niej także pokazania dokumentacji medycznej. 

Seniorka o całym zdarzeniu poinformowała policję i sąsiadkę, która skontaktowała się z bydgoskim ZUS-em

- poinformowała Krystyna Michałek, rzeczniczka regionalnego ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Hotel, zdjęcie ilustracyjne, Oszuści hotelowi. Sprzedają nieistniejące miejsca noclegowe

ZUS ostrzega przed oszustwem na unijne 500 plus. "Nie chodzimy po domach"

Jak dowiedział się portal bydgoszcz.naszemiasto.pl pracownicy ZUS, lekarze orzecznicy ZUS, nie odwiedzają emerytów i rencistów w ich domach. Tym bardziej nie robią tego w trakcie pandemii - badania domowe przeprowadzane przez lekarzy orzeczników ZUS oraz komisje lekarskie ZUS zostały na razie wstrzymane. W czasie pandemii wizyta osobista może się odbyć tylko w przypadku, gdy ktoś stara się o rentę, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji lub świadczenie rehabilitacyjne, a jego stan zdrowia nie pozwalał na badanie w placówce ZUS. W takiej sytuacji jednak, ZUS zawsze najpierw informuje o terminie badania listownie, wyjaśniła Aleksandra Cichocka, naczelnik Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji.

Seniorzy też korzystają z komputerów "Na zdalny pulpit", nowa metoda ataku na seniorów. Tak konsultant "wyczyścił" im rachunek

ZUS apeluje w związku z tym o zachowanie szczególnej ostrożności. Jeśli pojawią się wątpliwości, czy odwiedzająca osoba rzeczywiście jest pracownikiem Zakładu, zalecany jest kontakt z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 22 560 16 00. Ponadto wszystkie próby oszusta należy niezwłocznie zgłosić policji.

Więcej o: