USA. Kupił miskę na wyprzedaży. Okazała się misą z dynastii Ming wartą pół miliona dolarów

Miska kupiona na wyprzedaży okazała się chińskim artefaktem z dynastii Ming wycenionym na prawie pół miliona dolarów. Eksperci z domu aukcyjnego Sotheby's nie kryli zdumienia. Takich mis jest na świecie tylko siedem.

Na jednej z podwórkowych wyprzedaży w Connecticut znalazła się biała miska ozdobiona niebieskimi zdobieniami przedstawiającymi kwiaty i inne wzory. Ma około 16 centymetrów średnicy. Kupujący, pewien entuzjasta antyków, zapłacił za nią 35 dolarów i była to prawdopodobnie najlepsza transakcja w jego życiu.

Niezwykła porcelana. Nabywca poprosił o wycenę. "Patrzymy na coś naprawdę wyjątkowego"

Mężczyzna, który kupił miskę, wysłał e-mail do domu aukcyjnego Sotheby's z prośbą o wycenę. Eksperci w dziedzinie chińskiej ceramiki i sztuki nie kryli zdumienia. To był jeden z tych e-maili, na który czeka się z utęsknieniem.

Od razu stało się dla nas oczywiste, że patrzymy na coś naprawdę wyjątkowego. Styl malowania, kształt misy, a nawet sam odcień błękitu są dość charakterystyczne dla początku XV wieku

- mówił McAteer, wiceprezes Sotheby's i kierownik Działu Chińskich Dzieł Sztuki, jak informuje apnews.com. "Miska" okazała się być chińskim artefaktem o wartości od 300 000 do 500 000 dolarów. Trafi na licytację 17 marca w Nowym Jorku.

Na świecie jest tylko siedem takich mis. McAteer podkreślał, że większość znajduje się w muzeach poza USA. Można je zobaczyć na Tajwanie, w Wielkiej Brytanii i w Iranie.

Wczesny okres Ming. Misy podniesiono do rangi dzieł sztuki

Jak opisywali eksperci, misa z dynastii Ming była gładka w dotyku, jedwabista, a same wzory i kolory charakterystyczne dla tego okresu. Powstała za panowania cesarza Yongle, trzeciego władcy tej dynastii. Cesarz Yongle zmienił nieco postrzeganie porcelany i nadał jej artystycznego znaczenia. Podniósł misy do rangi dzieł sztuki - opisywał McAteer, cytowany przez CNN

Zobacz wideo Mieszkańcy czekali na to miejsce od dawna. Muzeum, w którym każda rzecz ma swoją historię

Miseczka pokryta jest malowidłami przedstawiającymi kwiaty lotosu, piwonii, chryzantemy i granatu oraz innymi, drobnymi wzorami.

Tajemnicza historia miski z dynastii Ming

Nie wiadomo, jak tak cenna rzecz trafiła na wyprzedaż w Connecticut. Mogła być przekazywania z pokolenia na pokolenie w rodzinie, która nie znała jej rzeczywistej wartości, funkcjonowała jako pamiątka, aż w końcu ktoś postanowił się jej pozbyć.

Dla nas jako specjalistów to jest zawsze ekscytujące, kiedy coś, o czego istnieniu nawet nie wiedzieliśmy, pojawia się tutaj znikąd

- mówił McAteer, cytowany przez Associated Press.

Więcej o: