PIT 2021. Jak sprawdzić, czy mój PIT za 2020 rok został rozliczony?

Trwa okres rozliczenia podatkowego. Duża część osób zdążyła już złożyć zeznania. Jak sprawdzić, czy PIT został już rozliczony?

Od 15 lutego można złożyć deklaracje podatkowe. Osoby rozliczające się na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38 wypełnione zeznania znajdą na portalu Twój e-PIT. Wystarczy sprawdzić poprawność danych i zatwierdzić dokumenty. 

W przypadku formularzy PIT-37 oraz PIT-38 urząd automatycznie rozliczy zeznanie podatkowe po 30 kwietnia. 

Zobacz wideo Likwidacja OFE. Opłata przekształceniowa podatkiem od oszczędności?

Jak sprawdzić, czy mój PIT został rozliczony?

Można oczywiście zadzwonić do urzędu skarbowego, w którym się rozliczamy i spytać, czy nasze dokumenty zostały poprawnie złożone. Jeśli rozliczamy się przez internet, wszystkie stosowne informacje znajdziemy w e-Urzędzie Skarbowym, w skład którego wchodzi Twój e-PIT. 

Logujemy się do niego z pomocą Profilu Zaufanego, aplikacji mObywatel lub z użyciem danych podatkowych z poprzednich lat. Następnie wybieramy panel Twój e-PIT. Na górze znajdziemy cztery sekcje. Wybieramy opcję "Złożone dokumenty", a następnie odpowiedni rok, za który się rozliczamy. Wyświetli się kafelek z informacją o zwrocie nadpłaty, a pod nim status PIT

Ile czeka się na zwrot podatku?

Od momentu złożenia poprawnie deklaracji podatkowej urząd skarbowy ma 90 dni na zwrot nadpłaty, jeśli dokumenty przekazaliśmy w tradycyjnej formie papierowej. Jeśli jednak rozliczaliśmy się przez internet, czas ten skraca się dwukrotnie, a zwrot podatku powinien pojawić się na koncie w ciągu 45 dni. Podatnicy z Kartą Dużej Rodziny na zwrot muszą czekać jeszcze krócej, bo tylko 30 dni. Zazwyczaj jednak nadpłata na naszym koncie pojawia się szybciej. Rekordzista otrzymał przelew w mniej niż 48 godzin. 

Więcej o: