Ulga na dziecko może być mniejsza o kilkaset złotych. Sprawdź, jak tego uniknąć

Osoby rozliczające podatki przez portal Twój e-PIT i korzystające z ulgi na dziecko mogą stracić nawet kilkaset złotych, jeśli nie przyjrzą się dokładnie formularzom. System zaciąga bowiem dane z zeszłorocznego rozliczenia. Co zrobić, by uniknąć straty? Odpowiadamy.

Od 15 lutego można składać deklaracje podatkowe. Na rządowej platformie Twój e-PIT znajdują się wypełnione już zeznania dla osób rozliczających się na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38. Mimo że rozwiązanie usprawnia rozliczenie ze skarbówką, to nie jest wolne od wad.

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Ulga na dziecko może być mniejsza o kilkaset złotych

Gotowe formularz uwzględniają jedynie dochody podatnika i przysługujące ulgi podatkowe, jeśli korzystaliśmy z nich przed rokiem. Nowe ulgi lub zmiany w nich należy rozliczyć samodzielnie. Dotyczy to na przykład ulgi na dzieci. System niestety w tym miejscu ma błąd, który występował już w zeszłym roku, informuje money.pl. Twój e-PIT bowiem błędnie przypisuje ulgę przy większej liczbie dzieci, jeśli jedno z nich urodziło się w trakcie roku podatkowego, za który jest składane zeznanie. Problem występuje także w przypadku, gdy dziecko ukończyło 18 lat i podjęło dalszą naukę. Ile przysługuje ci ulgi na dziecko, możesz sprawdzić na naszej stronie pod TYM adresem. 

Deklaracja podatkowa, zdjęcie ilustracyjneKiedy zwrot podatku? Niektórzy otrzymali przelew po 48 godzinach

Błąd może prowadzić do zawyżenia lub zaniżenia ulgi. W pierwszym przypadku fiskus poprosi o korektę i zwrot nadpłaty. Jeśli złożyliśmy zeznanie i ulga była niższa, można samemu wystąpić do urzędu z prośbą o jego korektę. 

W większości przypadków niestety nie da się edytować odpowiednich pól i danych w formularzach internetowych, przez co w systemie Twój e-PIT nie można złożyć prawidłowej deklaracji podatkowej. W takiej sytuacji Ministerstwo Finansów radzi, by złożyć deklarację podatkową w tradycyjnej formie papierowej. To niestety wydłuża czas oczekiwania na zwrot podatku z 30 dni (dla osób z kartą dużej rodziny) do 90 dni od złożenia zeznania. Nie ma jednak innej możliwości, by nie stracić kilkuset złotych. 

.Rząd nie podnosi podatków? Szuka człowieka, który będzie analizował nowe

Problemy także z przekazaniem 1 proc. podatku

Wypełniając deklarację podatkową, warto wszystko sprawdzić dwa razy. Twój e-PIT ma niestety swoje błędy. 22 i lutego i 23 lutego pojawiły się problemy z przekazaniem 1 proc. podatku na Organizację Pożytku Publicznego. Zamiast 8,7 tys. podmiotów uprawnionych do takiego finansowania, na liście znalazło się ich zaledwie 70. Na nic zdawało się ręczne wpisywanie numeru KRS. System w takim wypadku zmieniał go na inną fundację, która znajdowała się na liście. Administracja systemu zapewniła, że problem już naprawiono, ale warto się temu przyjrzeć, by 1 proc. podatku nie trafił do innej OPP, niż ta którą wybraliśmy. 

Więcej o: