Majątek Aleksandra Łukaszenki wart miliardy? Prezydent Białorusi ironizuje: Mam domek 7 na 8 metrów

Białoruski opozycyjny kanał informacyjny wyemitował film, w którym wylicza majątek Aleksandra Łukaszenki. Zdaniem blogerów jest on wart miliardy dolarów, jednak prezydent nie przyznaje się do tego, a wręcz ironizuje.

Jak podaje "Wyborcza", białoruski opozycyjny kanał informacyjny Nexta opublikował film demaskujący bogactwo Aleksandra Łukaszenki. Oficjalnie prezydent Białorusi niczego się nie dorobił, tymczasem zdaniem blogerów jego majątek ma być wart w rzeczywistości miliardy dolarów

Alaksandr Łukaszenka Białoruś. Łukaszenka straszy Polaków: Pokażemy wam, czym są sankcje

"Złote dno" - materiał białoruskich blogerów o "pałacach Łukaszenki"

Nexta i Nexta Live to kanały, prowadzone przez Stiepana Putiło w niekomercyjnym komunikatorze Telegram, które łącznie mają ponad półtora miliona subskrybentów. W sierpniu zeszłego roku białoruskie władze wystawiły list gończy, a także wniosek o ekstradycję Putiły oraz niedawnego redaktora naczelnego kanału Romana Protasiewicza.

W poniedziałek 8 marca na kanale został wyemitowany film pod tytułem "Złote dno" - ma to być dopiero pierwsza z części większego, autorskiego śledztwa skupiającego się na skorumpowaniu Łukaszenki. Do tej pory film wyświetlono niemal 2 miliony razy.

 

Zdaniem blogerów, na majątek prezydenta Białorusi składa się aż osiemnaście rezydencji, których miesięczne koszty utrzymania wynoszą miliony dolarów. "Są to m.in. luksusowe centrum rekreacyjne Krupienino w obwodzie witebskim, pałac Wiskule w obwodzie brzeskim i mińska siedziba prezydenta. Ta ostatnia, oddana do użytku w 2013 r., warta ma być ponad 250 mln dol. Ma ogród zimowy, basen, zbrojownię, a nawet minilotnisko z kilkoma samolotami i helikopterami oraz 'park samochodowy' z kolekcją obejmującą m.in. maybachy, rolls-royce'y, ale też mercedesy, audi, tesle oraz auta retro, których wartość autorzy śledztwa ocenili na ponad 4 mln euro" - wylicza dziennik. Niektóre z rezydencji prezydent miał otrzymać w spadku od swoich poprzedników, inne zbudować za pieniądze z budżetu państwa. 

Zobacz wideo Wiadomości. "Łukaszenka zaczął wojnę". Białoruscy manifestanci opowiadają o starciach z policją

Łukaszenka miliarderem? Prezydent zaprzecza

Prezydent Łukaszenka komentował śledztwo blogerów jeszcze przed ukazaniem się w Internecie filmu na temat jego majątku. Twierdził, że jedynym pałacem, jaki ma w swoim posiadaniu, jest "domek o wymiarach siedem na osiem metrów, w którym w dzieciństwie mieszkał z matką", a ten, kto znajdzie jakiś inny, "może od razu się do niego wprowadzić". Tymczasem Nexta uważa, że majątek jest po prostu zapisany na inne osoby, na które prezydent "ma haki".

Belarus Lukashenko Białoruś. Łukaszenka poprosił Putina o nową broń. Jest stanowisko Kremla

Więcej o: