Emeryci i renciści. Ile mogą dorobić bez utraty świadczeń? Od marca obowiązują nowe progi

Od 1 marca obowiązuje nowe kwoty, które mogą dorabiać emeryci i renciści bez obaw o zmniejszenie świadczeń. Ile wynoszą? Kogo nie obowiązują?

Emeryci będący na wcześniejszej emeryturze oraz renciści muszą rozliczać się z osiąganych dochodów. Aby uniknąć zmniejszenia świadczenia, należy przestrzegać progów dochodowych, które są podawane przez ZUS cztery razy w roku. 

Zobacz wideo Likwidacja OFE. Opłata przekształceniowa podatkiem od oszczędności?

Emeryci i renciści w pracy. Wyjaśniamy, ile mogą zarobić bez obaw 

Od 1 marca 2021 emeryci i renciści bez obaw mogą dorobić 3820,60 zł, czyli 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Do końca lutego 2021 emeryci i renciści mogli dorabiać bez żadnych konsekwencji do 3 618,30 zł, co oznacza, że od początku tego miesiąca można dorobić o 200 zł więcej. 

Jeśli świadczeniobiorca przekroczy powyższy próg, jego świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia. Przykładowo, osoba na wcześniejszej emeryturze zarabiająca miesięcznie 3920,60 zł otrzyma od ZUS-u emeryturę pomniejszoną o 100 zł.  

14. emerytura. Prezydent Andrzej Duda ma podpisać ustawę w poniedziałek 14. emerytura. Prezydent Andrzej Duda ma podpisać ustawę w poniedziałek

W Polsce obowiązuje maksymalna kwota zmniejszenia emerytury lub renty. Ustalana jest ona raz w roku dla poszczególnych świadczeń – 1 marca. Obecnie wynosi ona:

  • 620,37 zł – przy emeryturze, rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 465,31 zł – przy rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 527,35 zł – przy rencie rodzinnej dla jednej osoby.

Emerytury i renty 2021. Jest nowy próg dochodowy. Powyżej niego zawieszają świadczenie

Drugim progiem, na który muszą zawracać świadczeniobiorcy, jest 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 marca 2021 roku ta kwota to 7095,40 zł. Przekroczenie tego progu skutkować będzie zawieszeniem emerytury lub renty. 

Ile pieniędzy dostaną emeryci po waloryzacji w 2021 r.? Dodatki do renty i emerytury podlegają waloryzacji. Jakie są nowe kwoty?

Przypominamy, że osoby, które osiągnęły limit 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat w przypadku kobiet mogą dorabiać sobie bez żadnych konsekwencji.

Więcej o: