Bitcoin przekroczył rekordowy poziom 60 tys. dolarów. Od stycznia podrożał o 105 proc.

Bitcoin, największa kryptowaluta na świecie, przekroczyła rekordowy poziom 60 tys. dolarów. Od początku roku cena bitcoina podwoiła się.
Zobacz wideo Kurs akcji GameStop zadziwił świat. „Nie mają prawa być tak drogie”

Jak podaje Reuters, w sobotę 13 marca bitcoin przekroczył rekordowy poziom 60 tys. dolarów. Poprzedni wysoki wynik został ustanowiony 21 lutego 2021 roku. Wtedy kryptowaluta osiągnęła poziom 58,3 tys. dolarów.

Bitcoin w sobotę osiąga historyczny wynik - przekroczył poziom 60 tys. dolarów

Bitcoin w sobotę ustanowił więc historycznie najwyższy poziom. Ponadto podwoił swoją wartość: od początku stycznia 2021 roku kryptowaluta ta zdrożała aż o 105 proc. 1 stycznia za jednego Bitcoina trzeba było zapłacić bowiem 29 tys. dolarów.

Jak podaje comparic.pl, razem z bitcoinem rośnie ogólny rynek cyfrowych aktywów. Jego łączna kapitalizacja wrasta do poziomu 1,7 bilionów dolarów - co stanowi wzrost o 4,5 proc. Drugi pod względem kapitalizacji ether rośnie o 4,2 proc. i osiąga wynik 1844 dolarów (jego rekord to 2040 dolarów).

W weekendy na rynku kryptowalut ma miejsce zdecydowanie mniejsza aktywność inwestorów. W związku z tym dochodzi do nieprzewidywanych ruchów w obu kierunkach. Następują wtedy najsilniejsze spadki i wzrosty walut cyfrowych.

Sobota 13 marca okazała się najbardziej przychylna dla tzw. HODL-erów, czyli inwestorów, którzy trzymają bitcoiny w długim terminie. "Bitcoin rośnie o ponad 3,6 proc. wybijając poziom 39 tys. dol. pierwszy raz w historii i ustanawiając nowe rekordowe szczyty (ATH)" - pisze portal comparic.pl.

NBP i KNF od 2017 roku ostrzegają przed inwestowaniem w wirtualne waluty. Według polskich oddziałów finansowych, posiadanie kryptowalut wiąże się z dużym ryzykiem. Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego w komunikacie wymieniają m.in. ryzyko utraty środków w przypadku nagłego obniżenia wartości kryptowaluty i ryzyko oszustwa np. przez firmy działające w ramach tak zwanych piramid finansowych.

Więcej o: