Glapiński zdradził plan rządu? NBP może wesprzeć finansowo budowę elektrowni atomowych w Polsce

Adam Glapiński, szef Narodowego Banku Polskiego, odniósł się do kwestii budowy elektrowni atomowej w Polsce. NBP może włączyć się w finansowanie projektu.
Zobacz wideo Marek Posobkiewicz gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (15.03)

W październiku zeszłego roku Polska i USA zawarły porozumienie w kwestii energetyki jądrowej. Do umowy o współpracy odniósł się teraz Adam Glapiński, szef NBP. W rozmowie z tygodnikiem "Sieci" poruszył kwestie finansowania programu, dzięki któremu w Polsce może powstać nawet sześć reaktorów jądrowych.

NBP sfinansuje budowę elektrowni atomowych w Polsce?

Zasugerował, że bank centralny może częściowo wyłożyć środki na inwestycje. "Strona polska zapewni infrastrukturę finansową, przy pomocy też NBP, dla 51 proc. koniecznych funduszy, Amerykanie dla 49 proc." - stwierdził

Glapiński wyjaśnił też, że współpraca w związku z budową reaktorów jądrowych oznacza "obecność w Polsce tysięcy amerykańskich inżynierów, specjalistów, także amerykańskiego kontrwywiadu i wywiadu". Zdaniem szefa banku centralnego będzie to miało "istotne, pozytywne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa".

Elektrownia jądrowa Fukushima widziana w lutym 2021 Oczyszczanie uszkodzonych reaktorów w Fukushimie zajmie jeszcze trzy dekady

Polska chce mieć elektrownię atomową

Zgodnie ze zaktualizowanym Programem Polskiej Energetyki Jądrowej pierwszy blok jądrowy ma powstać do 2033 roku - jego budowa miałaby ruszyć w 2026 roku. 

Zanim jednak się rozpocznie, amerykańskie firmy sektora energetyki jądrowej przeprowadzą prace przygotowawcze. "Stany Zjednoczone są gotowe zapewnić zarówno technologię jak i finansowanie dla wsparcia polskiego sektora energetyki jądrowej" - napisano w komunikacie wydanym przez USA po ogłoszeniu zawarcia porozumienia z Polską. 

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego rozpocznie się w 2023 r. CPK będzie budowany razem z Koreańczykami. W piątek podpisanie umowy

Elektrownia atomowa w Polsce. Gdzie powstanie? Cztery potencjalne lokalizacje

W "Polityce Energetycznej Polski do 2040 r." - dokumencie, który rząd przedstawił na początku lutego - poruszona jest kwestia lokalizacji elektrowni atomowych. W grę wchodzą cztery warianty lokalizacji. Pierwszy z nich przewiduje budowę w okolicach Lubiatowa-Kopalina, drugi w Żarnowcu, gdzie w latach 80. podjęto pierwszą próbę budowy kompleksu reaktorów jądrowych w Polsce.

Kolejny wariant przewiduje budowę elektrowni na północ od Konina, nieopodal elektrowni Pątnów. Czwarta propozycja to okolice elektrowni Bełchatów w woj. łódzkim. 

Więcej o: