Netto przejęło polski biznes Tesco. Duńska sieć podwoi liczbę sklepów w Polsce

Netto zawarło porozumienie z Tesco o zakupie polskiej części biznesu w czerwcu 2020 r. Od tego czasu oczekiwało na ostateczną zgodę UOKiK i sfinalizowanie transakcji. Proces zatwierdzania został zakończony i Netto może przejąć 301 sklepów i dwa centra dystrybucyjne objęte umową.

- Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na zatwierdzenie transakcji i rozpoczęcie tego historycznego w swej skali procesu transformacji przejętych sklepów w nowe, nowoczesne sklepy Netto 3.0, a także wdrożenia nowych kolegów z Tesco do ich obsługi - powiedział Janusz Stroka, prezes Netto Polska cytowany w komunikacie. - To zadanie chcemy zrealizować w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Teraz zaczyna się dla nas prawdziwa praca - dodał prezes Netto w Polsce.

Netto może przejąć Tesco bezwarunkowo

"W toku postępowania przeprowadzono badanie stanu konkurencji na kilkudziesięciu lokalnych rynkach. Po analizie koncentracji i zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem Prezes UOKiK przyjął, że supermarkety, hipermarkety i dyskonty rywalizują bezpośrednio ze sobą na lokalnych rynkach w promieniu 10-15 kilometrów od przejmowanego sklepu. To najczęstsza maksymalna odległość, jaką konsumenci są skłonni przebyć w drodze do sklepu o większej powierzchni" - podaje UOKiK.

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że w każdym z badanych miast Netto po przejęciu placówek Tesco będzie musiało konkurować z innymi dyskontami, supermarketami i hipermarketami. To oznacza, że po dokonaniu transakcji struktura tych rynków nie zmieni się na niekorzyść konsumentów, dostawców czy przedsiębiorców prowadzących mniejsze sklepy

- powiedział Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Konsekwencją postępowania jest bezwarunkowa zgoda UOKiK - Salling Group może rozpocząć transakcje przejęcia Tesco bez sprzedaży jakichkolwiek swoich sklepów.

Tesco zostanie przejęte przez Netto. UOKiK nie stawia żadnych warunków Tesco zostanie przejęte przez Netto. UOKiK nie stawia żadnych warunków

Netto 3.0

W 2018 Netto wprowadziło zupełnie nową koncepcję sklepu, tzw. Netto 3.0, której celem była poprawa doświadczeń zakupowych klientów i sprawienie, aby zakupy w Netto były szybsze, łatwiejsze i przyjemniejsze. Klienci z entuzjazmem przyjęli ten koncept i nowy format został wdrożony już w ponad 160 sklepach Netto w Polsce. Wszystkie sklepy Tesco, które przejdą transformację, będą funkcjonowały zgodnie z konceptem Netto 3.0.

Zobacz wideo Jak robić zakupy w czasie pandemii?

W nowych sklepach mają pracować byli pracownicy Tesco

W ambitnym założeniu, wszędzie, gdzie to możliwe, personel nowych sklepów Netto będą stanowić pracownicy byłego Tesco. Wraz z przekształcaniem kolejnych przejętych placówek. Tesco w format Netto 3.0 ich pracownicy przejdą program szkoleniowy, który ma ich przygotować do pracy zgodnie ze standardami obowiązującymi w ich nowym miejscu pracy.

Parking przy Tesco na Kabatach Tesco w Polsce. UOKiK skierował do II etapu przejęcie sklepów przez Salling Group

- Jesteśmy gotowi na powitanie wielu nowych, świetnych pracowników z Tesco, którzy znają swoich klientów i potrafią obsługiwać ich na poziomie, który oferujemy także w Netto - podsumował Janusz Stroka.

Netto to sieć handlowa, która jest obecna na polskim rynku od ponad 25 lat. Firma ma ok. 400 sklepów w Polsce i trzy magazyny dystrybucyjne. Zatrudnia ponad 5,5 tys. osób. Poza Polską sieć obecna jest w Danii i Niemczech.

Więcej o: