Przeciętne wynagrodzenie. GUS podał dane za luty. Zarobki o 4,5 proc. wyższe niż rok temu

5568,82 zł brutto - tyle według najnowszych danych GUS wyniosła średnia płaca w średnich i dużych firmach w lutym 2021 r. To o 4,5 proc. więcej niż w styczniu ubiegłego roku.

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2021 roku. Jeśli chodzi o firmy, w których pracuje co najmniej dziewięć osób, pensje wzrosły o 4,5 proc. rok do roku do 5568,82 zł brutto. Na rękę statystyczny Kowalski dostaje oczywiście mniej pieniędzy - zarobek netto to około 4 tys. zł.

Przeciętne zatrudnienie w lutym 2021 r. 

Wraz z danymi dotyczącymi przeciętnego wynagrodzenia w lutym 2021 r., GUS podał także informacje ws. przeciętnego zatrudnienia. Wynika z nich, że było ono niższe w ujęciu rocznym o 1,7 proc. i wyniosło 6334,0 tys. osób.  

Z kolei przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw nieznacznie wzrosło względem poprzedniego miesiąca - o 0,3 proc. 

Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]

Analizując dane GUS, warto pamiętać, że pod uwagę brani są jedynie pracownicy zatrudnieni na etacie w średnich i dużych firmach. Dodatkowo odrzuceni są  pracownicy na umowach zlecenie bądź o dzieło. W związku z tym nieznana jest sytuacja zatrudnionych w segmentach bazujących na tych ostatnich umowach np. w gastronomii czy hotelarstwie. 

Więcej o: