Włochy wznawiają szczepienia preparatem AstraZeneca. "Opóźnienia zostaną nadrobione"

We Włoszech w piątek zostaną wznowione szczepienia przeciw COVID-19 preparatem firmy AstraZeneca, które zawieszono w poniedziałek z powodu obaw, że mogą powodować zakrzepy krwi.
Zobacz wideo Dominika Lasota gościnią Zielonego Poranka Gazeta.pl (19.03)

Decyzja zapadła po tym jak w czwartek Europejska Agencja Leków orzekła, że szczepionka jest bezpieczna. Premier Mario Draghi zapewnił, że opóźnienia spowodowane wstrzymaniem szczepień zostaną nadrobione w ciągu kilku tygodni. Dodał, że redukcję dostaw szczepionek przez niektóre firmy farmaceutyczne wbrew zawartym umowom zrekompensują dostawy innych producentów.

Minister zdrowia Adam NiedzielskiWskaźnik zakażeń dla Polski najwyższy od jesieni. Krytyczny poziom

Włochy znalazły sposób na szybkie szczepienia? 

Niebawem rozpoczną się szczepienia w kilku tysiącach włoskich aptek. Rząd podpisał porozumienie ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców w sprawie zorganizowania punktów szczepień w zakładach pracy. Do udziału w inicjatywie zgłosiło się już ponad 6 tys. przedsiębiorstw i fabryk, w tym oba włoskie kolosy energetyczne Eni i Enel, Electrolux i Amazon. Wiele ośrodków szczepień będzie działać w weekendy.  Rządowy plan zakłada zaszczepienie wszystkich chętnych do końca lata.

Eksperci przekonują, że AstraZeneca jest bezpieczna

Szczepienia preparatem brytyjsko-szwedzkiego koncernu zawiesiły nie tylko Włochy, ale wiele europejskich krajów - Norwegia, Islandia, Dania, Austria, Estonia, Litwa, Łotwa czy Luksemburg. Powodem były doniesienia o incydentach zakrzepicy. - Na razie jednak nie ma oznak, by szczepienie było z nią związane, a agencja jest przekonana o korzyściach płynących ze stosowania preparatu - przekonywała Emer Cooke, szefowa Europejskiej Agencji Leków. Decyzja w sprawie szczepionki zapadnie w czwartek.

Z ponad 5 mln osób, które w Europie otrzymały szczepionkę AstryZeneki, zakrzepy zgłoszono u 30 - informowała w piątek Europejska Agencja Leków, która bada doniesienia o skutkach ubocznych. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia, informował na początku tygodnia, że w Polsce nie odnotowano żadnego zgonu, który wiązany jest z zastosowaniem brytyjsko-szwedzkiego preparatu. 

Ursula von der LeyenUE rozważa całkowity zakaz eksportu szczepionki na COVID-19