Bezrobocie w lutym to "kopiuj-wklej" danych za styczeń. Ale szukających pracy jednak przybyło

Bezrobocie w lutym wyniosło w Polsce 6,5 procent - dokładnie tyle samo, co w styczniu. Liczba osób bezrobotnych jest minimalnie wyższa, nieco spadła jednak liczba tych, którzy w urzędzie rejestrowali się po raz pierwszy.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w lutym bezrobocie wyniosło 6,5 procent. Dane są w zasadzie identyczne, jak w styczniu. Wskaźnik bezrobocia wyniósł wówczas również 6,5 proc. W bardzo niewielkim stopniu zmieniła się liczba osób pozostających bez pracy.

Pomimo niewielkiej różnicy liczba bezrobotnych jednak wzrosła. W lutym wyniosła dokładnie - 1 099 500, a w styczniu 1 090 400 osób. 

W ciągu miesiąca liczba bezrobotnych wzrosła o 9,1 tys. co nie jest złym wynikiem o tej porze roku 

- napisali w komentarzu analitycy PKO Research. 

Zobacz wideo Bartosz Arłukowicz był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (23.03)

Główny Urząd Statystyczny podał też dane dotyczących osób rejestrujących się po raz pierwszy. W lutym było ich 101,6 tys., miesiąc wcześniej 115,1 tys. W lutym 2020 osób, które zarejestrowały się jako bezrobotne, było 116,3 tys. 

Na początku marca Eurostat opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia w styczniu. Wynikało z nich, że spośród wszystkich krajów unijnej wspólnoty to Polska zarejestrowała najlepszy wynik - na poziomie zaledwie 3,1 proc. osób. To znacznie lepiej od unijnej średniej wynoszącej 7,3 proc. "W 19 lat Polska przeszła drogę od najwyższej do najniższej stopy bezrobocia w UE" - ocenili wówczas ekonomiści. 

Bezrobocie. Resort prognozował nieco słabszy wynik

GUS przypomina, że w lutym 2020 roku bezrobocie wynosiło 5,5 procent. Tymczasem wstępne szacunki Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przewidywały, że lutowy odczyt bezrobocia będzie wyższy i wskaże 6,6 procent.

W państwach Grupy Wyszechradzkiej koronawirus zbiera śmiertelne żniwo"Die Welt": Wielkie umieranie na wschodzie Unii Europejskiej

Więcej o: