29 mln dawek szczepionki AstraZeneca we włoskiej fabryce. Miały trafić na Wyspy. Bruksela chce wyjaśnień

Firma AstraZeneca ukrywała w jednej ze swoich fabryk na terenie Włoch miliony dawek szczepionki przeciw koronawirusowi - twierdzi dziennik "La Stampa". Preparat miał być przygotowany do eksportu do Wielkiej Brytanii. Zdaniem Brukseli może być to dowód na łamanie umowy z UE.

Turyński dziennik informuje, że na terenie zakładów Catalent firmy AstraZeneca w Anagni 60 kilometrów na południe od Rzymu władze włoskie odkryły 29 milionów dawek szczepionki przeciw koronawirusowi, przeznaczonych na eksport do Wielkiej Brytanii.

Zobacz wideo Zandberg: Nie chciałbym, żebyśmy nagle usłyszeli od naszych partnerów w Europie, że dziękują nam za współpracę

To dwa razy większa liczba dawek od tych, które AstraZeneca dostarczyła do tej pory państwom członkowskim Unii Europejskiej. Gdyby zmagazynowane w Anagni szczepionki trafiły do państw unijnych, pozwoliłoby to nadrobić zaległości powstałe w dostawach i wywiązać się z podpisanych przez AstraZeneca umów z Komisją Europejską. Firma zobowiązała się bowiem dostarczać 50 milionów dawek preparatu miesięcznie, ale nie respektuje kontraktu. Zdaniem francuskiego portalu Europe1 Bruksela zażądała wyjaśnień w sprawie. 

USA blokuje dostawę 30 mln dawek szczepionki AstraZenecaUSA blokują dostawę 30 mln dawek szczepionki AstraZeneca do UE

UE rozważa całkowity zakaz eksportu szczepionki na COVID-19

Przetrzymywanie szczepionek we włoskiej fabryce może być dla UE koronnym dowodem, że AstraZeneca nie przestrzega umowy. Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, w minionym tygodniu ostrzegała, że szczepionki firmy mogą zostać objęte całkowitym zakazem eksportu.

Zdaniem Brukseli preparaty są bowiem regularnie wywożone poza granice Wspólnoty. W ciągu minionych dwóch miesięcy wyeksportowano 41 mln dawek. Blisko 4 mln miało też trafić do Kanady, ponad 3 mln do Meksyku, a do USA milion. Zdaniem szefowej KE, nie powinno dochodzić do sytuacji, w których Unia eksportuje szczepionki do krajów, gdzie współczynnik wyszczepienia jest wyższy. Jej zdaniem musi tu obowiązywać zasada proporcjonalności. 

Szczepionka na COVID-19Włochy wznawiają szczepienia preparatem AstraZeneca. Przez decyzję UE

Więcej o: