Będzie totalny lockdown Polski? "Jesteśmy w epicentrum trzeciej fali. Ten krok jest przed nami"

Trzecia fala epidemii koronawirusa uderzyła w Polskę z olbrzymią siłą. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że liczba osób zakażonych w ciągu ostatniej doby osiągnęła niemal 30 tys. osób. Czy to oznacza, że premier w czwartek ogłosi lockdown? Łukasz Kijek spytał o to w programie "Studio Biznes" Olgę Semeniuk, wiceministrę Rozwoju, Pracy i Technologii. Z uwagi na problemy techniczne materiał wideo został opatrzony napisami.
Zobacz wideo Przedsiębiorcy toną przez lockdown i liczą straty w miliardach. "Studio Biznes" pyta o koło ratunkowe

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że szczegóły dotyczące nowych obostrzeń zostaną ogłoszone w czwartek. Czy to oznacza, że Polska zostanie objęta całkowitym lockdownem? Na co mają przygotowywać się przedsiębiorcy i obywatele?

O możliwe scenariusze rozwoju sytuacji Łukasz Kijek zapytał w programie "Studio Biznes" Olgę Semeniuk, wiceministrę Rozwoju, Pracy i Technologii. Z uwagi na problemy techniczne materiał wideo został opatrzony napisami.

- Jesteśmy w epicentrum trzeciej fali, dziś mamy prawie trzydzieści tysięcy zachorowań. Niestety mamy brak regularności, jeżeli chodzi o liczbę osób, które przebywają w szpitalach lub na izolacji, zajętość łóżek, zajętość respiratorów. Niestety to pokazuje, że ten krok jest przed nami - stwierdziła przedstawicielka rządu. Przyznała też, że sytuacja na Warmii i Mazurach jest lepsza niż trzy tygodnie temu, co może świadczyć o skuteczności obostrzeń.

Czy firmy zapłacą za głęboki lockdown? "Ograniczenie przebywania w jednym pomieszczeniu"

Ministra przyznała też, że analizowane są warianty ograniczania przebywania ludzi w jednym pomieszczeniu. - Tak jak powiedziałam - wszystko jest zapowiedzią dnia jutrzejszego - wyjaśniła przedstawicielka resortu rozwoju. 

Semeniuk odniosła się też do planów wdrożenia bonu dla branży gastronomicznej. Rozwiązanie to ma, na wzór bonu turystycznego, wspomóc szczególnie poszkodowanych przedsiębiorców. 

Więcej o: