Prezes NBP z 20-procentową podwyżką. Glapiński w ciągu roku zarobił prawie milion złotych

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w 2020 roku 947 tys. zł, czyli o 20 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z zestawienia opublikowane przez bank centralny.

Na skutek nowelizacji ustawy wprowadzonej w 2019 roku wynagrodzenia w NBP są ujawniane. Zgodnie z przepisami uchwała zarządu NBP w sprawie zasad wynagradzania jest publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej. 

Zobacz wideo Czy banknot o nominale 1000 zł wejdzie do użytku?

Adam Glapiński z 20-procentową podwyżką. Rok temu pensja wzrosła tylko o 12 proc. 

Według danych na stronie banku centralnego prezes NBP Adam Glapiński zarobił w 2020 roku 946 871 tys. zł brutto wraz ze wszystkimi składnikami wynagrodzenia, premiami oraz nagrodami. Oznacza to, że miesięcznie jego zarobki to prawie 79 tys. zł brutto. 

Kwota zarobiona w ubiegłym roku jest o 19 proc. (152 tys. zł) wyższa niż wynagrodzenie prezesa NBP w 2019 roku, kiedy to zarobił 794 tys. zł. Rok wcześniej wynagrodzenie Adama Glapińskiego wzrosło o 85 tys. zł, czyli "zaledwie" 12 proc.

-  Będę proponował królową, kobietę - mówił o banknocie 1000 zł prezes NBP Adam GlapińskiKobieta na banknocie 1000 zł "ze względu na ducha czasów". Tak mówi prezes NBP

Kilka dni temu prezes NBP Adam Glapiński w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" poinformował, że będzie starać się o kolejną kadencję na stanowisku prezesa NBP. - W ciągu kilku lat chcemy dokupić jeszcze co najmniej 100 ton i też trzymać je w Polsce. To ma znaczenie m.in. w postrzeganiu państwa, jego siły gospodarczej - zapowiadał, tłumacząc, co będzie jego celem na kolejne pięć lat rządów. Przypomniał też, że obecnie NBP posiada 229 ton kruszcu.

Podwyżki wynagrodzeń w NBP. Wiemy, ile zarabiają wiceprezesi 

Wynagrodzenie na stanowisku wiceprezesa NBP, będącego także pierwszym zastępcą, wynosiło w 2020 roku 798 tys. zł brutto (więcej o 82,5 tys. zł niż w 2019 roku). Od marca 2020 tę funkcję pełni Marta Kightley. Drugi wiceprezes NBP może liczyć na wynagrodzenie rzędu 757 tys. zł brutto, czyli o 94 tys. zł więcej. Od listopada ubiegłego roku na tym stanowisku jest Adam Lipiński, wcześniej wiceprezeską NBP była Anna Trzecińska.

Szef NBP Adam Glapiński i premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na temat 'tarczy finansowej' dla firm, 8 kwietnia 2020 r.NBP może wesprzeć finansowo budowę elektrowni atomowych

Więcej o: