Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się co 10 lat. W 2021 roku spis rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca. W tym czasie wszystkie osoby przebywające na terenie Polski mają obowiązek wziąć udział w spisie powszechnym.
Aby wziąć udział w tegorocznym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań, wystarczy odpowiedzieć na przygotowane wcześniej pytania. Można tego dokonać za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Warto podkreślić, że po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy.
W przypadku osób, które z różnych powodów nie będą mogły wziąć udziału w samospisie internetowym, dane zostaną zebrane metodą:
W ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań pojawi się obowiązek podania prawdziwych danych, dotyczących m.in. płci, wieku, adresu zamieszkania, wykształcenia, sytuacji ekonomicznej i niepełnosprawności.
Zakres informacyjny spisów określają wymagania międzynarodowe oraz krajowe akty prawne i strategie. Potrzeby krajowe różnych grup użytkowników danych zostały również zbadane przez Główny Urząd Statystyczny podczas konsultacji społecznych spisu.
Główny Urząd Statystyczny przypomina, że odmowa udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny przez sąd w wysokości do 5 tys. zł. Zgodnie z ustawą z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej: