Tegoroczne zmiany w 500 plus wprowadziły przyznawanie świadczenia na okres jednego roku. Oznacza to, że wnioski o 500 plus wszyscy beneficjenci programu muszą złożyć ponownie, niezależnie od wcześniejszych decyzji. W tym roku wnioski są składane na okres od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku.
Od 1 kwietnia wniosek o 500 plus można złożyć w tradycyjnej, papierowej formie. Żeby to zrobić, można udać się osobiście do urzędu lub wysłać tam dokumenty pocztą.
Ministra rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomina w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że od 1 lutego tego roku można to było zrobić elektronicznie i zachęca do korzystania z tej drogi. Minister podkreśla, że w dobie pandemii składanie wniosków przez internet jest bezpieczniejsze i szybsze. Przypomina, że można to zrobić poprzez bankowość elektroniczną, portal Empatia oraz PUE ZUS. Ministra Marlena Maląg wyjaśniła, że do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli ponad 2 miliony 800 tysięcy wniosków i ponad 2 miliony 600 tysięcy świadczeń już zostało przyznanych.
Minister Maląg zaznaczyła, że złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje, iż świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca. Świadczenie 500 plus przysługuje od narodzin dziecka do ukończenia przez nie 18 lat. Świadczenie obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.
Wypłata świadczenie jest uzależniona od tego, kiedy zostanie złożony wniosek: