500 plus - jak złożyć wniosek online, a jak w wersji papierowej?

Wnioski o świadczenie "Rodzina 500+" na lata 2021-2022 można złożyć na wiele sposobów. Podpowiadamy, jak prosto i sprawnie zrobić to zarówno w formie tradycyjnej, jak i bez wychodzenia z domu.

1 lutego rozpoczął się nabór wniosków do świadczenia wychowawczego 500 plus drogą internetową. Jeżeli zdecydujesz się na złożenie wniosku online, do wyboru masz aż trzy możliwości!

  1. Po pierwsze, możesz zrobić to poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
  2. Możesz skorzystać z portalu Emp@tia.
  3. Wniosek złożysz także za pośrednictwem bankowości internetowej.

Wnioski muszą złożyć także te osoby, które aktualnie pobierają już świadczenia. By otrzymać wypłatę także za czerwiec 2021 roku, wniosek należy złożyć do końca czerwca. By jednak uniknąć ryzyka przerwy w wypłatach, dokumenty powinny zostać złożone najlepiej do końca kwietnia.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Jak złożyć wniosek o 500 plus przez PUE ZUS?

Aby móc złożyć wniosek o świadczenie przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych, musisz posiadać na niej konto. Profil założysz na stronie www.zus.pl, jeżeli masz Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Po zalogowaniu zajrzyj do zakładki "Ubezpieczonego/Świadczeniobiorcy" i wybierz wniosek o świadczenie w programie 500 plus. Wypełnij go, podpisz i wyślij. 

500 plus. Jak złożyć wniosek przez portal Emp@tia?

By złożyć wniosek przez serwis Empatia, także musisz posiadać Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Wejdź na stronę empatia.mrpips.gov.pl, a następnie kliknij w moduł eWnioski i zaloguj się do systemu. Wybierz opcję "Świadczenie Wychowawcze 'Rodzina 500+'". Wypełnij swoje dane, a także dane swojego dziecka. Następnie wybierz urząd, do którego chcesz złożyć wniosek i zatwierdź.

Jak złożyć wniosek o 500 plus przez bank?

To chyba najprostsza metoda złożenia wniosku online. Najpierw należy zalogować się do swojego banku, a następnie wybrać opcję "Rodzina 500+". Wniosek zostanie zarejestrowany w systemie Emp@tia. Do banków umożliwiających złożenie wniosku należą: Alior Bank SA, Bank BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole Bank Polska SA, Euro Bank SA, Getin Noble Bank SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, ING Bank Śląski SA, Inteligo, mBank SA, Bank Millennium SA, Nest Bank S.A, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, PKO Bank Polski SA, Raiffeisen Bank Polska SA, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz wybrane zrzeszone Banki Spółdzielcze, Bank BPS S.A., SGB-Bank SA, Santander Bank Polska.

Wniosek 500 plus. Jak złożyć wniosek w sposób tradycyjny?

Jeżeli z jakichś powodów nie możesz lub nie chcesz złożyć wniosku o świadczenie za pośrednictwem Internetu, od 1 kwietnia można składać wnioski także drogą tradycyjną (papierową), czyli w urzędzie oraz za pośrednictwem poczty. Wzory dokumentów znajdują się tutaj

Więcej o: