Od 1 kwietnia do 30 września w Polsce trwa spis powszechny. Przez wzgląd na pandemię większość osób spisze się przez internet. Parę dni temu pojawiły się jednak obawy co do bezpieczeństwa logowania jedną z metod.
Jak informowało tvp.info, jedną z metod logowania jest ta, z użyciem numeru PESEL oraz nazwiska panieńskiego matki. Te dane łatwo mogą znaleźć się w posiadaniu osób niepowołanych. Jeśli tak się stanie, mogą one podejrzeć nasze dane, a co gorsza zablokować wypełnienie kwestionariusza spisowego, czy wypełnić go za nas. Podanie błędnych danych w spisie powszechnym grozi ograniczeniem lub pozbawieniem wolności nawet do dwóch lat.
GUS wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Rzeczniczka prasowa prezesa instytucji, Karolina Banaszek, zwraca uwagę, że nieuprawnione posługiwanie się danymi i logowanie do formularza spisowego jest złamaniem obowiązujących przepisów. Choć to celna uwaga, to raczej prawo nie powstrzymuje przestępców przed wykorzystywaniem danych do wyłudzeń. Obowiązkiem zbierających informacje instytucji, jest ich dostateczne zabezpieczenie.
O tym Banaszek wspomina dalej, powołując się na tajemnicę statystyczną. I tu znów, wydaje się, brakuje zrozumienia problemu, który dotyczy podania danych potrzebnych do logowania się, a nie wycieku danych z formularza. Sprawa rozbija się wręcz o ewentualne podanie fałszywych danych, przed czym tajemnica statystyczna chronić nie będzie.
GUS w oświadczeniu informuje również, że takie zdarzenia będą zgłaszane na policję i do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ta zapowiedź GUS jest dość oczywista, ale to wciąż nie zabezpiecza systemu przed nadużyciami. A ten jest narażony przez zbyt słabo szyfrowaną opcję logowania z użyciem nr PESEL oraz nazwiska panieńskiego matki, uważa branżowy portal niebezpiecznik.pl
GUS problemu nie widzi i w oficjalnym komunikacie nie wspomina o tym, że metoda ma zostać zmieniona.
Powyższe metody logowania zostały przetestowane w dwóch spisach próbnych do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (w 2019 i 2020 r.). Wszystkie możliwości logowania zostały przetestowane przez służby statystyki publicznej i gwarantują możliwość bezpiecznego uruchomienia formularza
- informuje instytucja. Tvp.info podało jednak, że niewykluczone, iż GUS zdecyduje się na zmianę w opcjach logowania.