USA. Nowe prawo w stanie Utah. Ojcowie będą płacić alimenty także na "nienarodzone dzieci"

Biologiczni ojcowie będą musieli płacić alimenty na dzieci, które jeszcze się nie urodziły. Republikański kongresmen Brady Brammer powiedział, że nowy przepis, który będzie obowiązywał w stanie Utah, wynika z chęci pomocy i odciążenia finansowego kobiet w czasie ciąży. Taki przepis może, jego zdaniem, wpłynąć na zmniejszenie liczby aborcji.

Jak informuje agencja Associated Press, Utah w USA jest pierwszym stanem, w którym biologiczni ojcowie nienarodzonego dziecka będą zobowiązani do pokrycia połowy kosztów ciąży. Przedstawiciel Republikanów, Brady Brammer powiedział, że chciałby zmniejszyć obciążenie kobiet w trakcie ciąży, a zwiększyć odpowiedzialność mężczyzn.

Zobacz wideo Prof. Kowal: Nie może być tak, że sprawie tak delikatnej jak aborcja jedni narzucą drugim w 100 proc. swoje stanowisko

Ustawa dotyczy składek na ubezpieczenie zdrowotne ciężarnych kobiet, a także wszelkich kosztów leczenia z ciążą związanych. W przypadku wątpliwości dotyczących ojcostwa, mężczyzna nie byłby obciążony kosztami do czasu jego ustalenia. Nie byłby także obciążony kosztami aborcji, jeżeli zostałaby ona przeprowadzona bez jego zgody - wyjątkiem są jednak przypadki zagrażające życiu kobiety, a także ciąże wynikające z gwałtu. 

Liesa Stockdale, dyrektorka Biura Usług Windykacyjnych, powiedziała, że obecnie matki mają możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe w związku z wydatkami na poród, jednak niewiele z kobiet decyduje się na taki krok.

USA. Alimenty za okres ciąży. Nowy przepis wpłynie na liczbę wykonywanych aborcji?

Zdaniem Brammera nowy przepis może poskutkować zmniejszeniem liczby wykonywanych aborcji. - Wszystko, co możemy zrobić, aby wesprzeć kobiety w takich okolicznościach, pomoże im urodzić dzieci, czuć się dobrze z tym wyborem i czuć wsparcie w trakcie ciąży - podkreśliła Merrilee Boyack, przewodnicząca koalicji Abortion-Free Utah.

Gubernator Arkansas Asa Hutchinson USA. Arkansas wprowadza drakońskie prawo aborcyjne. "Uratujmy wszystkie dzieci"

Katrina Barker, rzeczniczka Planned Parenthood, uważa jednak, że większym wsparciem byłoby zagwarantowanie kobietom rozszerzenia państwowego programu pomocy socjalnej Medicaid, który jest przeznaczony dla rodzin nieposiadających wystarczających środków, by zapłacić za opiekę zdrowotną, a także dostęp do antykoncepcji i płatny urlop macierzyński. Jej zdaniem koszty ciąży są niewielkie w porównaniu do kosztów wychowania dziecka. Jak podaje AP, według raportu z 2015 roku, średni koszt wychowania dziecka, wyłączając koszty studiów, wynosi w Stanach Zjednoczonych ponad 233 tys. dolarów, czyli ponad 900 tys. zł.

Protest przeciwko wyrokowi TK Aktywistka z Malty o zakazie aborcji: "Przez lata było to całkowite tabu"

Przerwanie ciąży w Ameryce jest legalne od 1973 roku, kiedy Sąd Najwyższy uznał je za prawo każdej kobiety. W zeszłym roku Utah zatwierdził przepis, według którego, gdyby Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił orzeczenie legalizujące ją w całym kraju, aborcja byłaby legalna tylko w trzech przypadkach: gwałtu, kazirodztwa i poważnego zagrożenia życia.

Więcej o: