Paweł Borys ujawnia, kiedy może rozpocząć się produkcja szczepionek w Polsce. "Mówimy o milionach dawek"

- W trzecim kwartale firma Mabion może rozpocząć już produkcję w pełni szczepionek w Polsce, marki Novavax - powiedział w Gazeta.pl Paweł Borys. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju był gościem w programie "Studio Biznes".

Mabion, polska firma biotechnologiczna, podpisała umowę z amerykańską spółką Novavax, która pracuje nad własną szczepionką przeciwko COVID-19. Spółka zawarła też z Polskim Funduszem Rozwoju porozumienie dotyczące inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł. Firma Mabion w ostatnich tygodniach przeprowadziła emisję akcji, uzyskała ponad sto milionów złotych. 

Polski Mabion chce produkować szczepionkę przeciwko koronawirusowi

Szczepionka amerykańskiej firmy Novavax Inc. przeciwko Covid-19 jest w 96 proc. skuteczna w zapobieganiu chorobie, wywołanej przez oryginalną wersję koronawirusa - oświadczył 12 marca w komunikacie koncern, który ma nadzieje wkrótce rozpocząć starania o autoryzację w różnych krajach. O tym, na jakim etapie jest cały proces, opowiadał w "Studiu Biznes" prezes państwowego funduszu.

Zobacz wideo Borys: W III kwartale może rozpocząć się produkcja szczepionek w Polsce

- Zgodnie z informacjami, które przekazywał zarząd spółki, mówimy o milionach dawek. I raczej nie kilkanaście milionów, tylko idących potencjalnie w kilkadziesiąt. Zależy to oczywiście też od rozbudowy właśnie mocy produkcyjnych, więc mówimy o znaczącej produkcji. Polska zamówiła, o ile mi wiadomo, osiem milionów dawek tych szczepionek na ten rok, więc ta produkcja w pełni chociażby może zabezpieczyć te potrzeby, chociaż mówimy tutaj cały czas o tych centralnych zakupach z Unii Europejskiej. Natomiast, jak wszyscy wiemy, rozwój mocy produkcyjnych szczepionek w tej chwili stanowi główne wyzwanie dla wszystkich producentów, po to, aby te szczepionki jak najszybciej trafiły i ten proces szczepień zakończył się jak najszybciej - mówił Paweł Borys. Zobacz cały odcinek najnowszego "Studia Biznes" pod tym linkiem.

Więcej o: