Program "Dobry Start", prowadzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, to jednorazowe wsparcie dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Od lipca 2018 r. świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dzieci uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia.
Po trzech latach od wprowadzenia, w programie nazywanym też potocznie 300 plus, nadchodzą zmiany. Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów znaleźć można projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu "Dobry Start". Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest podsekretarz stanu Barbara Socha.
Celem zmian ma być optymalizacja procesu obsługi świadczeń oraz redukcja kosztów. Szacowane w projekcie oszczędności dla budżetu państwa mają wynieść nawet 488 mln zł. Główną zmianą ma być przeniesienie obsługi projektu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - teraz zajmują się tym samorządy, ośrodki pomocy społecznej czy inne jednostki organizacyjne (np. centrum świadczeń). "Zakład Ubezpieczeń Społecznych dysponuje odpowiednimi zasobami ludzkimi oraz systemami informatycznymi, a tym samym będzie w bardziej efektywny sposób obsługiwał wypłatę świadczenia" - można przeczytać w projekcie.
Kolejna zmiana w 300 plus dotyczyć będzie sposobu otrzymywania świadczenia. Obecnie możliwe jest otrzymanie wypłaty w formie gotówkowej, za pomocą przekazu pocztowego. Projekt rozporządzenia zakłada, że wszystkie świadczenia będą wpłacane na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego. Nie będzie więc możliwości otrzymania pieniędzy "do ręki".
Dotychczas wniosek o "Dobry Start" można było składać online, poprzez bankowość elektroniczną, portal PUE ZUS lub droga tradycyjną - czyli bezpośrednio w urzędzie gminy lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Nowy projekt zakłada całkowitą cyfryzację składania wniosków - zapisy będą możliwe wyłącznie on-line.
Beneficjentami 300 plus jest ponad 4,5 miliona uczniów w Polsce. Świadczenie przysługuje raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, przez okres edukacji, otrzymują świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.
300 plus nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentów.