Niedzielski: Na tę chwilę nie ma rozpoczętych badań klinicznych ze strony Johnson & Johnson

- Na tę chwilę nie ma otwartych i rozpoczętych żadnych badań klinicznych ze strony Johnson & Johnson, w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych na zatwierdzenie czeka dopiero protokół takiego badania - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo Kiedy odmrażanie biznesu? Paweł Borys podaje możliwą datę

Szef MZ podczas piątkowej konferencji prasowej został zapytany o to czy w Polsce prowadzone lub planowane są badania kliniczne szczepionki Johnson & Johnson przeciwko COVID-19, która ma wkrótce trafić do Polski

Niedzielski zwrócił uwagę, że pojawiły się doniesienia, iż w Rzeszowie osoby szczepione są właśnie tym preparatem, poza rządowymi dostawami. Jak zapewnił, zweryfikował tę informację w polskim przedstawicielstwie firmy Johnson & Johnson oraz w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych.

- Na tę chwilę nie ma otwartych i rozpoczętych żadnych badań klinicznych ze strony Johnson & Johnson, co oznacza, że jakiekolwiek wykonywanie szczepień tym produktem poza programem rządowym byłoby w tej chwili działalnością nielegalną - oświadczył minister.

Trendy pandemii "Fala cały czas opada". Hospitalizacje i nowe zakażenia w dół

"Firma Johnson & Johnson, która wskazała 9 ośrodków"

Z drugiej strony - zaznaczył - ma informację, że w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych na zatwierdzenie czeka protokół takiego badania klinicznego. - Protokół złożony właśnie przez firmę Johnson & Johnson, która wskazała potencjalnie 9 ośrodków do wykonywania tych badań. Wszystkie szczegóły są sformułowane we wniosku i zatwierdzane w tej chwili przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Nie jestem upoważniony do ujawniania tych informacji - zaznaczył minister.

Szczepionka Johnson & Johnson Dworczyk zapowiada dostawę pierwszej partii szczepionek Johnson & Johnson

Pierwsza partia 120 tys. szczepionek Johnson&Johnson ma trafić do Polski w najbliższą środę. Preparat tej firmy to czwarta szczepionka, która została zatwierdzona w UE, po preparatach firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Szczepionka jest już podawana w Stanach Zjednoczonych i RPA, ale została zatwierdzona również w Kanadzie. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ par/

Więcej o: