Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane. Sąd uwzględnił wniosek RPO

Przejęcie Polska Press przez PKN Orlen zostało wstrzymane. Taką decyzję na wniosek RPO podjął Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W konsekwencji Orlen nie może realizować swoich uprawień właścicielskich w odniesieniu do Polska Press.

RPO uzyskał telefonicznie informację, że 8 kwietnia warszawski sąd orzekł pozytywnie w sprawie wniosku o wstrzymanie decyzji o przejęciu Polska Press przez PKN Orlen. Przedmiotem wniosku RPO był m.in. zakaz wykonywania przez państwową spółkę praw udziałowych w Polska Press (Orlen jest właścicielem udziałów medialnej spółki, ale nie może nią zarządzać). Oficjalne pismo z decyzją sądu ma wpłynąć do biura RPO już niebawem (zostało wysłane pocztą). 

Zobacz wideo Wiceminister Soboń o kupnie Polska Press przez Orlen

Orlen będzie musiał wstrzymać przejęcie Polska Press

5 lutego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w błyskawicznym tempie wydał zgodę na przejęcie Polska Press przez Orlen

Prezes Orlenu, były wójt gminy Pcim Daniel Obajtek podczas Gali Straży Pożarnej 2018. Kielce 27 września 2018 Obajtek tłumaczy przejęcie Polska Press. "Są tam drukarnie. My jako Orlen dużo drukujemy"

"Planowana koncentracja nie wpłynie na konkurencję na rynku wydawniczym prasy lokalnej, na której jest obecna Polska Press, a nie był dotychczas obecny PKN Orlen. Zmianie ulegnie wyłącznie właściciel spółki Polska Press, zaś udziały rynkowe poszczególnych jego uczestników pozostają bez zmian" - mówił wtedy, cytowany w komunikacie prezes UKOKiK, Tomasz Chróstny. 

To właśnie od tej decyzji RPO odwołał się do warszawskiego Sądu Okręgowego (Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów), który się do wniosku przychylił. Tym samym Orlen nie może wykonywać swoich praw udziałowych w Polska Press. 

Prezes zarządu Orlenu Daniel Obajtek Orlen przejmuje Polska Press. Onet: Na liście jest też właściciel "Rzeczpospolitej"

RPO wciąż czeka też na przekazanie odwołania do sądu za pośrednictwem UOKiK. Urząd ma na to trzy miesiące. 

Orlen już zaczął przejmowanie Polska Press

Informację o przejęciu grupy medialnej Orlen przekazał pod koniec zeszłego roku. Formalności dopięto w lutym, a finalną umowę podpisano na początku marca. Całość transakcji według doniesień miała kosztować Orlen 120 mln zł. 

Grupa wydawnicza Polska Press posiada m.in. 20 dzienników lokalnych i dziesiątki innych tytułów prasowych. Baza użytkowników sięga 17,4 mln osób, na co wpływ ma także około 500 serwisów internetowych

Więcej o: