RPO uzyskał telefonicznie informację, że 8 kwietnia warszawski sąd orzekł pozytywnie w sprawie wniosku o wstrzymanie decyzji o przejęciu Polska Press przez PKN Orlen. Przedmiotem wniosku RPO był m.in. zakaz wykonywania przez państwową spółkę praw udziałowych w Polska Press (Orlen jest właścicielem udziałów medialnej spółki, ale nie może nią zarządzać). Oficjalne pismo z decyzją sądu ma wpłynąć do biura RPO już niebawem (zostało wysłane pocztą).
5 lutego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w błyskawicznym tempie wydał zgodę na przejęcie Polska Press przez Orlen.
"Planowana koncentracja nie wpłynie na konkurencję na rynku wydawniczym prasy lokalnej, na której jest obecna Polska Press, a nie był dotychczas obecny PKN Orlen. Zmianie ulegnie wyłącznie właściciel spółki Polska Press, zaś udziały rynkowe poszczególnych jego uczestników pozostają bez zmian" - mówił wtedy, cytowany w komunikacie prezes UKOKiK, Tomasz Chróstny.
To właśnie od tej decyzji RPO odwołał się do warszawskiego Sądu Okręgowego (Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów), który się do wniosku przychylił. Tym samym Orlen nie może wykonywać swoich praw udziałowych w Polska Press.
RPO wciąż czeka też na przekazanie odwołania do sądu za pośrednictwem UOKiK. Urząd ma na to trzy miesiące.
Informację o przejęciu grupy medialnej Orlen przekazał pod koniec zeszłego roku. Formalności dopięto w lutym, a finalną umowę podpisano na początku marca. Całość transakcji według doniesień miała kosztować Orlen 120 mln zł.
Grupa wydawnicza Polska Press posiada m.in. 20 dzienników lokalnych i dziesiątki innych tytułów prasowych. Baza użytkowników sięga 17,4 mln osób, na co wpływ ma także około 500 serwisów internetowych.