Obajtek o wstrzymaniu fuzji Orlenu z Polska Press: Postanowienie sądu bezprzedmiotowe

"Nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie przed wydaniem przez sąd postanowienia" - napisał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. "Postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe" - dodał.
Zobacz wideo Piotr Kuczyński o sprawie Obajtka: Jest jak najlepszy kryminał

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał decyzję prezesa UOKiK w sprawie połączenia koncernów Orlen i Polska Press. Uznał, że fuzja powinna zostać wstrzymana do czasu rozpatrzenia odwołania Rzecznika Praw Obywatelskich od decyzji UOKiK.

Obajtek nie zgadza się z decyzją sądu. "Postanowienie jest bezprzedmiotowe"

Zdaniem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1 marca, czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia. "W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania, ani skuteczność nabycia tego podmiotu" - dodał.

Postanowienie sądu nie ogranicza również PKN Orlen w wykonywaniu uprawnień właścicielskich z udziałów w Polska Press. RPO wnioskował do sądu o wydanie takiego zakazu, ale sąd w sentencji wydanego postanowienia nie nałożył na PKN Orlen takiego obowiązku

- napisał na Twitterze Daniel Obajtek.

Prezes UOKiK: mamy wątpliwości, czy nie doszło do naruszenia praw przedsiębiorców

Zdaniem Tomasza Chróstnego, szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, decyzja sądu oznacza zawieszenie fuzji koncernów Orlen i Polska Press, a nie jej odwołanie. "Sąd w sposób nieuprawniony przyjął, że złożenie odwołania od decyzji automatycznie powinno skutkować koniecznością jej wstrzymania" - dodał.

Prezes UOKiK zapowiedział, że złoży do sądu wniosek o przyspieszenie rozstrzygnięcia odwołania RPO od wydanej decyzji. "Uznajemy, że okoliczności wydania środka tymczasowego, w tym brak zapoznania się przez sąd ze stanowiskiem Prezesa UOKiK oraz przekazanym materiałem postępowania, rodzi poważne wątpliwości, czy nie doszło do naruszenia praw przedsiębiorców" - czytamy w oświadczeniu.

Więcej o: