Rząd przedłuża część obostrzeń. Lekarz wieszczy, że po pandemii ochronę zdrowia czeka tragedia

Epidemia COVID-19 to prawdziwe wyzwanie dla pracowników ochrony zdrowia. W rozmowie z Łukaszem Kijkiem konsekwencje olbrzymiego obciążenia i stresu ocenia gość programu "Studio Biznes", Bartosz Fiałek, lekarz, specjalista w dziedzinie reumatologii. Wieszczy tragedię systemu spowodowaną masowymi odejściami z zawodu, za granicę lub do sektora prywatnego. W programie nie zabraknie też felietonu motoryzacyjnego, najnowszych doniesień ze świata technologii oraz sportu.

Epidemia COVID-19 nie słabnie. Adam Niedzielski, minister zdrowia, na środowej konferencji prasowej stwierdził, że z apogeum trzeciej fali mieliśmy do czynienia w poprzednich tygodniach. "Teraz ta fala przetacza się przez szpitale" - stwierdził. Ministerstwo Zdrowia opublikowało jednak niepokojące dane dotyczące zgonów. 

Sytuację epidemiczną mogą poprawić szczepienia. Te nie do końca idą jednak zgodnie z planem, szczególnie jeśli chodzi o osoby wieku 60+. "W tej chwili to wyszczepienie w tej grupie jest na poziomie 40 proc." - stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski, przyznając, że poziom szczepień w tej grupie powinien wynosić 70 proc. Ale analizując bieżące skutki epidemii nie można zapomnieć o tych nieco bardziej odległych. 

"Studio Biznes" o konsekwencjach wiecznej presji na system ochrony zdrowia

Gość programu "Studio Biznes", Bartosz Fiałek, lekarz, specjalista w dziedzinie reumatologii twierdzi, że presja na pracowników ochrony zdrowia może zakończyć się załamaniem systemu. Zmęczeni warunkami pracy medycy mogą bowiem masowo odchodzić z zawodu, wyjeżdżać za granicę lub przechodzić do sektora prywatnego. "Polski system opieki zdrowotnej, po zakończeniu pandemii COVID-19, czeka kolejna - gorsza od zarazy - tragedia" - obawia się ekspert. 

Specjalista wyjaśni też, kiedy w Polsce może dojść do łagodzenia obostrzeń. Odniesie się też do niepokojących informacji dotyczących zgonów. W środę resort zdrowia poinformował bowiem, że zmarły 803 osoby. 

W programie nie zabraknie też stałych punktów - felietonu motoryzacyjnego, technologicznego oraz doniesień ze świata sportu. 

Więcej o: