Nike Refurbished. Firma odświeży i wystawi na sprzedaż zwrócone buty. Na razie tylko w USA

Nike w ramach programu Refurbished będzie odnawiać, a następnie wystawiać ponownie na sprzedaż obuwie. Jego cena zostanie obniżona na odpowiedniego do stanu butów. Program wejdzie w życie jak na razie tylko w Stanach Zjednoczonych.

Kiedy kupujemy buty Nike, dostajemy 60 dni na ich ewentualny zwrot. Jeśli nie są znoszone i w dobrym stanie, nie powinno być z tym problemu. Firma postanowiła właśnie, że takie obuwie będzie odnawianie i ponownie wystawione na sprzedaż w ramach programu Refurbished.

Zobacz wideo Majcher: Przeciętny Polak produkuje ponad 300 kg śmieci rocznie

Nike będzie sprzedawał używane buty

Po zwrocie butów, ekspert oceni ich stan i umieści w jednej z następujących kategorii: 

  1. Jak nowe - idealny lub niemal idealny stan, buty wyglądają na nienoszone lub na noszone przez 2-3 dni i nie mają żadnych wad.
  2. Delikatnie używane - buty w bardzo dobrym stanie, noszone dłużej niż 2-3 dni, z lekkimi wadami wizualnymi.
  3. Uszkodzenia kosmetyczne - bez śladów noszenia, ale z drobnymi wadami fabrycznymi, jak plamy czy wyblakły kolor. 

Na tej podstawie buty będą odpowiednio wyceniane, następnie myte, by ponownie trafić na półki. Informacja o stanie obuwia znajdzie się na pudełku. Nike zapewnia, że do wyczyszczenia butów pracownicy będą korzystać z wyspecjalizowanych narzędzi, starając się przywrócić im stan jak najbliższy nowemu obuwiu. 

Levi's i Gucci otwierają lumpeksy. Sprzedadzą ubrania po okazyjnej cenieLevi's i Gucci otwierają lumpeksy. Sprzedadzą ubrania po okazyjnej cenie

Nike Refurbished, póki co zostanie uruchomione w 15 salonach firmy w Stanach Zjednoczonych. Spółka planuje jednak wprowadzić program w kolejnych lokalach jeszcze w tym roku i w następnych latach. 

Ubrania do sprzedaniaNiemcy. Sklepy chcą spalić pół miliona ubrań. Ich oddanie, to zbyt duży koszt

Nike wykorzysta też buty, które nie nadają się do odświeżenia

Buty, które nie są w wystarczająco dobrym stanie, żeby trafić do Nike Refurbished, wciąż mają szansę na drugie życie. Firma informuje bowiem, że blisko pracuje z organizacjami, które zbierają i rozdają potrzebującym lekko znoszone obuwie. Jeśli jednak but nawet do tego się nie nadaje, Nike podda go recyklingowi w ramach programu Nike Grind. 

Więcej o: