Nike Refurbished. Firma odświeży i wystawi na sprzedaż zwrócone buty. Na razie tylko w USA

Nike w ramach programu Refurbished będzie odnawiać, a następnie wystawiać ponownie na sprzedaż obuwie. Jego cena zostanie obniżona na odpowiedniego do stanu butów. Program wejdzie w życie jak na razie tylko w Stanach Zjednoczonych.

Kiedy kupujemy buty Nike, dostajemy 60 dni na ich ewentualny zwrot. Jeśli nie są znoszone i w dobrym stanie, nie powinno być z tym problemu. Firma postanowiła właśnie, że takie obuwie będzie odnawianie i ponownie wystawione na sprzedaż w ramach programu Refurbished.

Zobacz wideo Majcher: Przeciętny Polak produkuje ponad 300 kg śmieci rocznie

Nike będzie sprzedawał używane buty

Po zwrocie butów, ekspert oceni ich stan i umieści w jednej z następujących kategorii: 

  1. Jak nowe - idealny lub niemal idealny stan, buty wyglądają na nienoszone lub na noszone przez 2-3 dni i nie mają żadnych wad.
  2. Delikatnie używane - buty w bardzo dobrym stanie, noszone dłużej niż 2-3 dni, z lekkimi wadami wizualnymi.
  3. Uszkodzenia kosmetyczne - bez śladów noszenia, ale z drobnymi wadami fabrycznymi, jak plamy czy wyblakły kolor. 

Na tej podstawie buty będą odpowiednio wyceniane, następnie myte, by ponownie trafić na półki. Informacja o stanie obuwia znajdzie się na pudełku. Nike zapewnia, że do wyczyszczenia butów pracownicy będą korzystać z wyspecjalizowanych narzędzi, starając się przywrócić im stan jak najbliższy nowemu obuwiu. 

Nike Refurbished, póki co zostanie uruchomione w 15 salonach firmy w Stanach Zjednoczonych. Spółka planuje jednak wprowadzić program w kolejnych lokalach jeszcze w tym roku i w następnych latach. 

Nike wykorzysta też buty, które nie nadają się do odświeżenia

Buty, które nie są w wystarczająco dobrym stanie, żeby trafić do Nike Refurbished, wciąż mają szansę na drugie życie. Firma informuje bowiem, że blisko pracuje z organizacjami, które zbierają i rozdają potrzebującym lekko znoszone obuwie. Jeśli jednak but nawet do tego się nie nadaje, Nike podda go recyklingowi w ramach programu Nike Grind. 

Więcej o: