PIT za 2020 r. Ważna wiadomość dla 2 mln podatników: PIT-36 nie zostanie zaakceptowany automatycznie

Rozliczenie PIT za 2020 rok przez internet jest możliwe tylko do piątku 30 kwietnia. W związku z tym Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że rozliczenie roczne PIT-36 nie jest akceptowane automatycznie w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 oraz PIT-38.
Zobacz wideo PIT 2020. Jak skorzystać z nowych ulg związanych z pandemią?

"Mamy już 5 milionów zeznań złożonych poprzez Twój e-PIT. W ubiegłym roku zbliżona ilość pojawiła się na naszym liczniku dopiero 30 kwietnia. W tym roku podatnicy jeszcze chętniej korzystają z e-usług Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej" - czytamy w komunikacie ministra finansów, funduszy oraz polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego na internetowej stronie rządowej.

PIT za 2020 r. e-PIT najszybszą formą złożenia oświadczenia

Jak wynika ze słów szefa resortu finansów, w tym roku szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się portal e-Urząd Skarbowy, do którego zalogowano się już ponad 23,5 miliona razy. Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska przekonuje, że to najszybszy, a zarazem najprostszy i najbezpieczniejszy sposób złożenia oświadczenia podatkowego bez wychodzenia z domu. 

Podatek od spadku 2021 - kto musi go zapłacić? Zasady ogólne i zwolnienia [KWOTY, WYLICZENIA] Rozliczenie PIT za 2020 rok coraz bliżej. Jak dokonać zapłaty podatku?

"W Twój e-PIT udostępniliśmy zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Można też złożyć PIT-OP czyli oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego" - przypomniała szefowa KAS

Podatnicy mają również możliwość złożenia zeznania poprzez wypełnienie odpowiedniej deklaracji w formie papierowej lub elektronicznej poprzez e-Deklaracje. 

Rozliczenie podatków Co grozi za niezłożenie deklaracji podatkowej? Możesz stracić ulgi

PIT za 2020 r. Kończy się czas na rozliczenie internetowe, PIT-36 nie zaakceptuje się automatycznie

Rozliczenie PIT za ubiegły rok poprzez internet jest możliwe tylko do najbliższego piątku (30 kwietnia). Warto pamiętać, że w zeznaniu podatnik może uzupełnić przygotowane pismo, uwzględniając przysługujące mu odliczenia, jak np. ulga rehabilitacyjna, ulga na internet czy odliczenie wydatków mieszkaniowych. Przygotowany PIT można także odrzucić i wypełnić formularz samodzielnie lub rozliczyć się w innej formie. 

KAS przypomniał w informacji, że rozliczenie roczne PIT-36 nie jest akceptowane automatycznie (w przypadku PIT-37 oraz PIT-38 jest to możliwe), dlatego należy sprawdzić oraz uzupełnić wspomniane rozliczenie. 

"Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO)" - czytamy w oświadczeniu. W zeszłym roku na formularzu PIT-36 rozliczyło się niemal 2,7 miliona Polaków. 

Więcej o: