IKEA odkupuje stare meble od klientów. W zamian oferuje bony

IKEA uruchomiła program odkupu i sprzedaży zużytych mebli. Sieć zapłaci konsumentom do 50 proc. pierwotnej ceny za niechciane meble.
Zobacz wideo Rząd luzuje obostrzenia. W maju wrócą: hotele, sklepy, gastronomia, sport i szkoły

Szwedzki koncern meblowy wystartował z długo zapowiadanym proekologicznym programem sprzedaży zużytych mebli, którego celem jest ochrona środowiska naturalnego. W ten sposób IKEA dąży również do zrównoważonego rozwoju firmy i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

IKEA będzie ponownie sprzedawać zużyte meble

Zgodnie z komunikatem, klienci mogą zwrócić swoje meble do sklepu, a w zamian otrzymają bony. Co ciekawe, IKEA przyjmie nie tylko nowe i zadbane meble, ale także takie, które posiadają widoczne ślady zużycia. Koncern będzie wręczał konsumentom bony o wartości od 30 proc. do nawet 50 proc. pierwotnej ceny w zależności od stanu mebla, które będzie można wykorzystać na zakup innych produktów w IKEI.

Objęte programem są m.in. stoły, biurka, szafy, regały i kredensy, które konsument kupił wcześniej w tym sklepie. Meble będą ponownie sprzedawane lub poddawane recyklingowi. Sieć nawiązała współpracę z popularną witryną ogłoszeniową Gumtree, aby sprzedawać używane produkty za pośrednictwem internetu.

Klienci, chcąc odsprzedać niechciane meble, mogą wypełnić formularz na stronie Ikea.co.uk. Po udostępnieniu wszystkich wymaganych informacji sieć wygeneruje wstępną ofertę. Następnie klient może zabrać przedmiot do sklepu, aby otrzymać bon. Programem objęte są wszystkie sklepy IKEA w Wielkiej Brytanii. Wkrótce zostanie uruchomiony również w 26 innych krajach.

Testy programu zakończyły się sukcesem. "To może być coś naprawdę wartościowego dla klientów"

Sieć testowała już ofertę m.in. w Sydney, Lizbonie, Edynburgu i Glasgow. Hege Saebjornsen, ekspert ds. środowiska i zrównoważonego rozwoju w IKEI powiedziała dla BBC, że sklepy przyjmują tylko zmontowane meble, ponieważ podczas demontażu może dojść do uszkodzeń.

Jednak testy pilotażowe potwierdziły zainteresowanie klientów nowym programem. Hege Saebjornsen podkreśliła, że rynek rzeczy używanych szybko się rozwija i dotyczy to nie tylko mebli, ale też odzieży i artykułów gospodarstwa domowego. - To może być coś naprawdę wartościowego dla nas i naszych klientów - dodała.

Więcej o: