Kultowa polska chałwa będzie turecka. Kervan Gida przejmie ZPC Otmuchów. "Brakuje nam mocy produkcyjnych"

Turecka firma Kervan Gida stanie się większościowym udziałowcem w ZPC Otmuchów. Polska spółka jest właścicielem m.in. marki Odra, która sprzedaje kultową chałwę, Duetki czy Mleczka Familijne.

Tureckie Kervan Gida zawarło przedwstępną umowę z Warsaw Equity Management oraz Xarus Holdings Limited na sprzedaż udziałów Zakładów Przemysłu Cukierniczego Otmuchów. Akcjonariusze posiadają większościowy pakiet 64 proc. akcji, który w całości trafi do tureckiej firmy. Turecka firma przejmie także niemal 27 proc. akcji w spółce PWC Odra. Wartość przedsiębiorstwa za 100 proc. kapitału zakładowego ZPC Otmuchów wyniesie 23,5 mln euro i będzie podlegać korekcie o zadłużenie netto i kapitał obrotowy na dzień zamknięcia transakcji. Cena nabycia 26,95 proc. udziałów PWC Odra została ustalona na poziomie 3,8 mln euro. W wyniku transakcji Kervan Gida stanie się większościowym akcjonariuszem ZPC Otmuchów oraz spółki zależnej PWC Odra.

Traktujemy tę inwestycję jako element naszego strategicznego wejścia na rynek Unii Europejskiej. Grupa Otmuchów zbudowała dobre relacje z sieciami handlowymi i klientami farmaceutycznymi, posiada szerokie portfolio produktowe oraz know-how do rozwoju innowacyjnych projektów. Ponadto podoba nam się strategia tej firmy i chcemy ją kontynuować. Chcemy, aby ta firma stała się naszym centrum ekspansji na rynki europejskie

- powiedział Burhan Basar, CEO Kervan Gida Sanayi Ve Ticaret A.S. 

Zobacz wideo Koronawirus może wywołać recesję. Co z firmami, miejscami pracy i ratami kredytów?

ZPC Otmuchów chce sprzedawać więcej żelków

W skład ZPC Otmuchów, spółki obecnej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od 2010 roku, wchodzi PWC Odra. Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych Odra działa od 1946 roku. Znane jest m.in. z kultowej chałwy, a obecnie produkuje również czekoladowe cukierki, batony, żelki, płatki śniadaniowe i słone przekąski.

Zdjęcie ilustracyjneKto zarabia najlepiej, a kto najgorzej w Polsce? Lista zawodów

Polska spółka od 13 lat rozwija się w obszarze produkcji żelków, także tych farmaceutycznych. Prezes firmy przyznał jednak, że doszli w tej materii do ściany. Partnerstwo z Kervan Gida, siódmym na świecie producentem żelków, ma pomóc w wejściu na wyższy poziom.

Jednym z priorytetów w nowej strategii Grupy Otmuchów jest rozwój kategorii żelków. Mamy w tym obszarze duże kompetencje, a rynek dynamicznie się rozwija. Brakuje nam jednak mocy produkcyjnych do dalszego efektywnego rozwoju. Kervan Gida jest jednym z największych producentów żelków na świecie i posiada znaczący asortyment produktów. Dzięki tej akwizycji uzyskamy dużą synergię doświadczeń i dynamiki obu firm, co pozwoli Grupie Otmuchów przyspieszyć realizację planów inwestycyjnych i jeszcze bardziej dynamicznie się rozwijać

- powiedział Marek Piątkowski, Prezes Zarządu ZPC Otmuchów SA. 

Kervan Gida dzięki temu przejęciu chce zwiększyć na rynku europejskim pozycję swojej głównej marki Bebeto. 

Zakłady Przemysłu Cukierniczego Otmuchów i Kervan Gida

ZPC Otmuchów zatrudnia ponad 600 osób, które pracują m.in. w czterech zakładach produkcyjnych w Polsce. Skonsolidowane przychody spółki na lata 2019 i 2020 wyniosły odpowiednio 49,4 mln i 51,6 mln euro. 

Przedsiębiorca nie musi płacić kary za otwarty lokal w dobie pandemii (zdjęcie ilustracyjne)Cukiernia sprytnie omijała obostrzenia. Ale nie musi płacić 10 tys. zł kary

Kervan Gida posada w Turcji trzy zakłady produkcyjne i zatrudnia przeszło 2,1 tys. osób. Skonsolidowane przychody spółki w latach 2019 i 2020 wyniosły odpowiednio 121 mln dol. i 144 mln dol.

Więcej o: