Wakacje. Polacy raczej planują zostać w domach, a jeśli podróżować to głównie po Polsce [SONDAŻ]

Tegoroczne wakacje Polacy spędzą w domach lub podróżując po Polsce. Wyjazdy zagraniczne cieszą się najmniejszym zainteresowaniem - wynika z sondażu United Survey, przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski.
Zobacz wideo Co z koncertami i letnimi festiwalami? Minister nie wyklucza dalszego luzowania obostrzeń

Ankieta przeprowadzona przez United Survey została przeprowadzona 7 maja. Sondażem wykonanym metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych CATI objęto 1100 osób.

Szef Booking.com Glenn Fogel ostrzega przed drogimi wakacjami w tym roku Lato będzie drogie. Szef Booking.com: Jest tak dużo tłumionego popytu

Polacy spędzą wakacje w domach lub podróżując po Polsce

38,2 proc. ankietowanych zapowiedziało, że w tegoroczne wakacje nie będzie podróżować - wskazuje Wirtualna Polska. Taką odpowiedź najczęściej udzielali mężczyźni (45 proc.), osoby starsze w wieku 50-70 lat (od 42 proc. do 64 proc.), a także mieszkańcy wsi (47 proc.), średnich miast do 250 tys. mieszkańców (44 proc.) i osoby z wykształceniem podstawowym lub niepełnym podstawowym (64 proc.).

Chęć podróżowania po Polsce wyraziło 34,7 proc. badanych. Wakacje poza domem najczęściej wybierały kobiety (39 proc.) i osoby w wieku 18-49 lat (od 33 proc. do 60 proc.) Krajowe podróże planują najczęściej mieszkańcy miast powyżej 50 tys. (42 proc.) i powyżej 250 tys. (38 proc.), osoby posiadające potomstwo (57 proc.) i osoby z wyższym wykształceniem (50 proc.).

Wakacje za granicą to opcja, która była najrzadziej wybierana przez ankietowanych. Urlop poza granicami Polski cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób w wieku 18-29 lat (25 proc.) i mieszkańców dużych miast powyżej 250 tys. (16 proc.).

Loty do Wielkiej Brytanii Wielka Brytania od 17 maja znosi zakaz podróży zagranicznych

Rząd może przedłużyć bon turystyczny

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy przedłużającej z roku do dwóch lat czas na wykorzystanie vouchera turystycznego przyznanego po odwołaniu imprezy turystycznej z powodu COVID-19. Jak ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa, pod obrady Sejmu projekt ma trafić na najbliższym posiedzeniu, które jest zaplanowane na 19-21 maja.

Bon turystyczny jest dopłatą do wypoczynku, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, a także branży turystycznej osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Bon wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Pieniądze przysługują rodzinom niezależnie od poziomu dochodów.

Bon turystyczny można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Katalog bazy turystycznej, która pozwala na skorzystanie z bonu, jest dostępny na stronie internetowej bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Więcej o: