Amazon wygrywa z Komisją Europejską. Nie zapłaci zaległych 250 mln euro podatków

Amerykański koncern Amazon wygrał z Komisją Europejską w unijnym sądzie w Luksemburgu. Sędziowie anulowali decyzję Brukseli nakazującą firmie zapłatę zaległych podatków wynoszących 250 milionów euro.

Komisja Europejska uznała przed kilkoma laty, że amerykański gigant nie płacił podatków od trzech czwartych swoich zysków, bo władze w Luksemburgu przyznały mu nielegalne korzyści. Komisja wyliczyła je na 250 milionów euro. Oceniła, że rząd pozwalał Amazonowi płacić mniejsze podatki niż inne spółki i tym samym sprawił, że amerykański koncern był w uprzywilejowanej pozycji.

Amazon wygrywa z Komisją Europejską i nie zapłaci

Decyzję Brukseli Amazon zaskarżył do unijnego sądu, a ten przyznał mu rację. "Brak selektywnej korzyści" - ocenili sędziowie, stwierdzając nieważność decyzji Komisji uznającej pomoc za niezgodną z rynkiem wewnętrznym. Ich zdaniem Komisja nie wykazała w należyty sposób, że doszło do nieuzasadnionego zmniejszenia obciążenia podatkowego europejskiej spółki zależnej grupy Amazon. Orzeczenie jest ciosem w Komisję Europejską i komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager, która przed kilkoma laty wzięła na celownik amerykańskie firmy.

Amazon nie zapłacił podatku CIT mimo rekordowej sprzedaży

Na początku maja świat obiegła informacja, że Amazon "zapłacił" w Europie zerowy podatek CIT, mimo odnotowania rekordowych 44 mld dolarów ze sprzedaży. 

- Amazon stosuje strategię, która polega na rejestrowaniu przychodów ze sprzedaży w spółce zarejestrowanej w Luksemburgu, przynoszącej znaczne straty - powiedział w rozmowie z "The Guardian" Paul Monaghan, dyrektor generalny Fair Tax Foundation.

Rzecznik Amazona w oświadczeniu w tej sprawie zapewniał, że spółka płaci wszystkie podatki w krajach, w których operuje. Podkreślił też, że podatek CIT dotyczy zysków, a nie przychodów. Amazon nie wykazał zysku ze względu na duże inwestycje i niskie marże w branży sprzedażowej. 

Więcej o: