Nowy Ład. Minister Jan Sarnowski: "Klasa średnia nie straci na zmianach podatkowych"

Pracownicy z klasy średniej, którzy nie przekroczą progu podatkowego na poziomie 120 tys. zł, nie stracą na zmianach podatkowych - zapewnił PAP wiceminister finansów Jan Sarnowski, komentując zmiany przedstawione przez PiS w nowym programie Polski Ład.
Zobacz wideo Trzecia kadencja dla PiS-u. Czy to realny scenariusz?

W przypadku zarobków na poziomie od 6 tys. zł brutto do 10 tys. zł brutto miesięcznie, podatnicy nie odczują zmian. - Zależy nam na tym, aby wyrównać różnicę między opodatkowaniem osób, które zarabiają mało i osób bardzo zamożnych - powiedział Sarnowski, którego cytuje za PAP "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowy Ład korzystny dla osób mniej zarabiających

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało w sobotę 15 maja nowy Polski Ład - program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii koronawirusa. Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział Polskiemu Radiu, że na zawartych w nim zmianach najbardziej skorzystają osoby mniej zarabiające. Dodał, że pracownicy z miesięczną pensją na poziomie 3 tys. zł brutto zaoszczędzą rocznie około 1800 zł. Na zmianach podatkowych nie skorzystają osoby zarabiające powyżej 11 tys. zł miesięcznie.

Nowy Ład zakłada m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz podniesienie drugiego progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł. Ponadto, zgodnie z tym planem, emerytury do 2,5 tys. zł oraz płaca minimalna nie będą opodatkowane.

Jan Sarnowski powiedział, że Nowy Ład zawiera również atrakcyjne rozwiązania dla przedsiębiorców. Celem jest wsparcie ich w zwiększaniu produktywności, zachęcenie do inwestowania w nowoczesne technologie oraz wykorzystanie zmian zachodzących w gospodarce po pandemii. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o gotowość na przyjęcie inwestycji, które będą przenoszone z krajów azjatyckich bliżej Polski.

Zmiany podatkowe programu Nowy Ład mogą wejść w życie od 2022 roku

Nieoficjalnie wiadomo, że zmiany podatkowe wyszczególnione w programie Nowy Ład mają wejść w życie od 2022 roku. Rząd będzie chciał je uchwalić do końca listopada. Co więcej, od stycznia 2022 roku miałoby nastąpić pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych, a w 2023 roku "śmieciówki" miałyby zostać zlikwidowane.

Nowy Ład. PiS zapowiada wielkie zmiany

- Ktoś zapyta, dlaczego dziś i teraz? Otóż wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia. Oczywiście nie jesteśmy tego pewni. Ciągle musimy sobie zdawać sprawę z tego, że trwa dogaszenie pandemii i przy kolejnych ogniskach i falach, to wszystkie plany nie będą miały żadnego sensu. Wierzymy jednak w moc Polski i w rozsądek Polaków. I dlatego przedstawiamy Polski Ład - powiedział Jarosław Kaczyński, przedstawiony przez prowadzących prezentację jako "twórca wizji" Nowego Ładu.

Program Nowy Ład obejmie takie obszary jak:

  • plan na zdrowie,
  • uczciwa praca - godna płaca,
  • dekady rozwoju,
  • rodzina i dom w centrum życia,
  • Polska - nasza ziemia,
  • przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek,
  • dobry klimat dla firm,
  • czysta energia - czyste powietrze,
  • CyberPoland 2025,
  • złota jesień życia.
Więcej o: